Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Sunt insarcinata cu bebe 2 si urmeaza sa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Sunt insarcinata cu bebe 2 si urmeaza sa nasc peste ...

Buna ziua. Sunt insarcinata cu bebe 2 si urmeaza sa nasc peste 2 luni, inainte ca bebe 1 sa faca 2 ani. In prezent sunt im CIC 1,iar firma la care lucrez intre timp a intrat in insolventa. As vrea sa stiu daca pot beneficia de concediu medical (126 zile), cine mi-l plateste si unde se depune, va rog. Urmand ca dupa CM sa intru in CIC 2. Firma spune ca fiind in insolventa, nu are de unde sa imi plateasca CM.
Deoarece cel de-al doilea copil se va naste inainte de a se termina CCC1 , atunci se va intra din CCC1 in CCC2 incepand cu data terminarii primului CCC.

Pentru continuitatea acordării drepturilor, cererea se poate depune cu 60 de zile înaintea împlinirii de către copilul anterior a vârstei de 2 ani sau 3 ani, în cazul copilului cu handicap, dar nu mai târziu de termenul prevăzut la art. 15 alin. (1) lit. b) și c) din Ordonanța de Urgență nr.111/2010, pentru acestea nefiind obligatorie efectuarea concediului de maternitate.

Pe perioada suprapunerii situațiilor, cuantumul indemnizației lunare se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.