avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am si eu o intrebare: Sunt beneficiar al ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am si eu o intrebare: Sunt beneficiar al legii 118/1990, ...

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
Sunt beneficiar al legii 118/1990, iar in lege printre altele scrie: a) asistență medicală și medicamente, în mod gratuit și prioritar, atât în tratament ambulatoriu, cât și pe timpul spitalizărilor.
Totusi eu platesc diferenta la unele medicamente. Prin lege inteleg ca aceste servicii le am gratuit, dar CASMB, spuneca nu, doar ca beneficiez de pachetul de baza.
Cel mai recent răspuns: Adrian_2021 , utilizator 18:17, 30 Iunie 2021
Se suporta din fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, la nivelul pretului de referinta, in conditiile contractului-cadru, valoarea medicamentelor prescrise pentru tratamentul afectiunilor urmatoarelor categorii de persoane:
a) persoane ale caror drepturi sunt stabilite prin Decretul-lege nr. 118/1990 (persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare)
....
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.
Daca am inteles bine? Daca platesc si contributia la Casa de asigurari si sunt si benefiar al Legii 118/1990, atunci as primii medicamentele compensate 100%?
Se suporta medicamentele fara contributie personala, conform prevederilor legale in vigoare, pentru copii cu varste cuprinse intre 0 - 18 ani; tineri intre 18 - 26 ani daca sunt elevi, studenti sau ucenici; gravide si lauze; persoane prevazute in legi speciale (respectiv Legea 118/1990); persoane diagnosticate cu boli care beneficiaza de gratuitate;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 189/2000 justitiabilul justitiabilul Va rog sa-mi raspundeti daca sunt modificari legislative care sa sa schimbe continutul art.5 lit a si e din Legea 189/2000, si care a fi forma lor actuala. (vezi toată discuția)
Medicamente gratuite legea118/1990 melinte doina melinte doina Bună ziua. Cum trebuie să procedez pentru a obține medicamente gratuite în baza Decretului-Lege (R) nr.118/1990, art.(8 ,al 2),lit. a) ? (vezi toată discuția)
Modificari privind legea 118/90 Biancanieve Biancanieve Buna ziua! Bunica mea a fost deportata in fosta URSS din 1945 - 1949. De asemenea a fost si sotul ei care a decedat in 2009. Pentru faptul de a fii deportata ... (vezi toată discuția)