Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am si eu o intrebare: Sunt beneficiar al ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am si eu o intrebare: Sunt beneficiar al legii 118/1990, ...

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
Sunt beneficiar al legii 118/1990, iar in lege printre altele scrie: a) asistență medicală și medicamente, în mod gratuit și prioritar, atât în tratament ambulatoriu, cât și pe timpul spitalizărilor.
Totusi eu platesc diferenta la unele medicamente. Prin lege inteleg ca aceste servicii le am gratuit, dar CASMB, spuneca nu, doar ca beneficiez de pachetul de baza.
Se suporta din fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, la nivelul pretului de referinta, in conditiile contractului-cadru, valoarea medicamentelor prescrise pentru tratamentul afectiunilor urmatoarelor categorii de persoane:
a) persoane ale caror drepturi sunt stabilite prin Decretul-lege nr. 118/1990 (persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare)
....
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.
Daca am inteles bine? Daca platesc si contributia la Casa de asigurari si sunt si benefiar al Legii 118/1990, atunci as primii medicamentele compensate 100%?
Se suporta medicamentele fara contributie personala, conform prevederilor legale in vigoare, pentru copii cu varste cuprinse intre 0 - 18 ani; tineri intre 18 - 26 ani daca sunt elevi, studenti sau ucenici; gravide si lauze; persoane prevazute in legi speciale (respectiv Legea 118/1990); persoane diagnosticate cu boli care beneficiaza de gratuitate;