Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ani in grupa ...

Buna ziua,

In perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ani in grupa I si 4 ani si 6 luni grupa II. Conform legii mi s-ar reduce varsta de pensionare cu 4 ani si 6 luni (rog confirmare). In septembrie 2022, as fi putut avea 35 de ani de contributivitate, dar imi lipsesc in jur de 14-15 luni (trebuie sa verific exact la casa de pensii locala). In aceasta situatie, as putea sa cumpar anii vechime lipsa pentru a putea iesi la pensie la varsta de 60 ani si 6 luni pentru pensionare la limita de varsta ?
Corneliu0962, utilizator
Pentru 7 ani lucrati in grupa I ,beneficiati de o reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.

Pentru 4 ani si 6 luni lucratiin grupa a II-a , beneficidiati de o reducere cu 1 an si 4 luni ..... reducerea este de 4 ani si 10 luni

Conform Anexei nr. 1 la OUG nr.163/2020 , stagiul de cotizare cumpărat va putea fi valorificat numai pentru accesarea pensiei la limită de vârstă.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru informatiile primite, legate de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 10 luni. Prin urmare, as putea sa ies la pensie la varsta de 60 ani si 2 luni fara a avea cei 35 ani completi de contributivitate (nemaifiind necesar cumpararea celor 14 luni de necontributivitate) ? Varsta limita de pensionare este 65 ani, eu sunt in campul muncii inca, cand as putea sa beneficiez de pensie din moment ce am reducerea de 4 ani si 10 luni ? Sau, ar trebui sa mai lucrez in continuare pana voi avea cei 35 de ani completi de contributivitate si numai atunci voi putea depune dosarul de iesire la pensie. Sa inteleg, ca OUG 163 privind cumpararea unor perioade lipsa de cotizare, se aplica numai in cazul persoanelor care solicita pensia la limita de varsta 65 ani, dar nu sunt beneficiari ai reducerii varstei de pensionare prin intermediul grupelor de munca ? Astept raspunsul dvs cu informatii suplimentare. Cu stima.
Corneliu0962, utilizator
Completare: sa inteleg din raspunsul dvs, ca poti beneficia de reducerea varstei de pensionare prin intermediul grupelor de munca, numai daca indeplinesti stagiul complet de cotizare de 35 ani, altfel reducerea nu se mai aplica si OUG 163 nu imi permite sa achizitionez perioada de necontributivitate pentru a iesi la pensie mai repede cu 4 ani si 10 luni fata de varsta limita de 65 ani. Perioada de efectuare a stagiului militar cu termen redus (9 luni) se considera stagiu de cotizare sau asimilata doar daca ai stagiu complet de cotizare 35 ani. Rog detalii pentru intelegerea exacta a situatiei in care sunt, conform celor enuntate anterior.
Postati:
-Total stagiu de cotizare.
-Din ce este compus acesta(defalcati-l).
01.10.1981 - 01.07.1982 - 9 luni armata concentrat
facultate la zi 5 ani 1982 - 1987
13.07.1987 - 26.07.1987 - 13 zile armata concentrat
sept 1987 - martie 2001 = stagiu de cotizare 13 ani + 6 luni
Grupa I sept 1987 - sept 1994 (100%)
Grupa II oct 1994 - martie 1999 (100%)
aprilie 2001 - iunie 2021 = stagiu de cotizare 19 ani + 25 zile
Aprox la zi stagiu total 32 ani 7 luni (datele exacte le obtin de la casa de pensie locala)
in sept 2022 ar trebui sa am stagiu complet de 35 ani / dar lipsesc 14-15 luni de necontributivitate

Mentiune:
02.04.1999 - 28.12.1999 - somaj (restructurare societate)
28.12.1999 - 14.06.2001 - beneficiar alocatie de sprijin (in cartea de munca apare trecuta mentiunea nu constituie vechime in munca) Alocatia de sprijin stiu ca a suferit diverse interpretari si modificari legislative daca au fost sau nu suportate din bugetul asigurarilor sociale .... pentru a fi considerate ca stagii de cotizare.

Am cont deschis la CNPP si vad ca perioada cat am primit alocatia de sprijin figureaza ca perioada contributiva (asemanator cu perioada cand esti somer - care se considera stagiu de cotizare) deoarece apare la rubrica stagiu lunar perioada aprilie 2001 - 15 iunie 2001 venituri inregistrate de 530000 lei/lunar (si sunt trecute inclusiv nr puncte - prin urmare se considera perioada contributiva ?)
Cu stima,
Corneliu0962, utilizator