avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,as dori sa adresez o intrebare comunitatii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,as dori sa adresez o intrebare comunitatii de pe site-ul ...

Buna ziua,as dori sa adresez o intrebare comunitatii de pe site-ul acesta,cum as putea proceda in privinta unei vecine ce detine un teren cu casa amplasat la maxim 10 metri de balconul meu.Aceasta vecina creste in permanenta pasari,intotdeauna avand si cocosi.Din pacate,nici locatarii cu siguranta,de mine este sigur,nu ma pot odihni,devin stresat si agitat in propria mea casa ascultand cocosii ei cantand de dimineata devreme,ora 4 dimineata pana seara tarziu.Se opreste unul,incepe altul si tot asa ,avand in permanenta 4-5 cocosi!Din ce stiu in alte tari mai avansate din punct de vedere civic,nu se da voie sa cresti pasari la oras,in vecinatatea altor vecini sau se foloseste un anumit guler care impiedica animalul respectiv sa cante.Cu siguranta in Romania,Politia,Primaria,cei de la Locala or sa dea dreptate acelei persoane ca este pe proprietatea ei!Dar cu sanatatea mentala a celorlalti din vecinatate ascultand animalele ei cum ramane?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Law2103 , utilizator 09:12, 3 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti cum să știți ce răspuns vor da autoritățile respective daca nu faceți sesizări dvs singur sau impreun cu ceilalți vecini afectați.Exista hotărâri de Consiliu Local în diverse localități care interzic creșterea de păsări,animale etc.Faceti sesizări în scris cu confirmare primire sau înregistrate la sediul instituțiilor și o sa primiti răspuns..
Multumesc pentru raspuns.Din pacate stiti cum sunt unii vecini:vorbesc si spun ca aud si ei zgomotul ,prin spate dar cand e vorba de o asemenea actiune toti sunt de negasit.Asa singur,imi pun nesimtita de persoana in cap.Am tot sperat la simtul civic al acestei persoane ca o sa faca ceva in acest sens deoarece cunoaste aceasta problema,dar din pacate "NESIMTIT/A" este numele de familie al acestei persoane.Va mumtumesc pentru raspuns inca o data!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu aveti cum să știți ce răspuns vor da autoritățile respective daca nu faceți sesizări dvs singur sau impreun cu ceilalți vecini afectați.Exista hotărâri de Consiliu Local în diverse localități care interzic creșterea de păsări,animale etc.Faceti sesizări în scris cu confirmare primire sau înregistrate la sediul instituțiilor și o sa primiti răspuns..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Animale lasate intentionat în strada dutu valentin dutu valentin Buna ziua. Locuiesc la marginea orasului. Pe strada la mine avem o familie agresiva. Spun agresiva pentru ca nu le poti zice nimic ca sar la scandal. Ei dau ... (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii publice, dreptul la proprietate pe cote parti, norme sanitar veterinare...nici eu nu mai stiu ce.... ennOia ennOia Situatie: trei apartamente proprietate personala a trei familii care impart o proprietatea comună pe cote-părţi, proprietate ce consta in curte, gradina si ... (vezi toată discuția)
Apartament vecin foarte murdar + animale DianaCM DianaCM Buna ziua. Sunt o tanara proprietara de apartament. Locuiesc sub un vecin care are aproape sigur anumite probleme de sanatate mintala. Parintii mei l-au ... (vezi toată discuția)