Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara! Pe 9 Octombrie pot sa mi depun dosarul ptr ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara! Pe 9 Octombrie pot sa mi depun dosarul ptr pensionare ...

Buna seara!
Pe 9 Octombrie pot sa mi depun dosarul ptr pensionare limita de virsta
Amgajatorul(privat) face presiune sa mi depun demisia.
Legal poate sa ma concedieze?
Multumesc anticipat
O seara buna tuturor!
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

Incercati sa sesizati ITM-ul local cu privire la demisia sugerata de catre angajator.

2. Pana in octombrie, se poate decide concedierea dvs pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.