Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... O asociatie non-profit poate imprumuta o entitate ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

O asociatie non-profit poate imprumuta o entitate comerciala?

george-neagu, moderator
Nu.
Multumesc, inteleg ca exista specificat asa ceva specificat in lege?
DA, daca de exemplu este asociatul unic al acelei firme :-) Sau scopul asociatiei este ajutarea IMM in dificultate si da credit fara dobanda ( unele dau chiar sume nerambursabile), sau alte asemenea cazuri speciale.,... altfel raspunsul este negativ, ca IFN-urile organizate ca asociatii ( CAR) dau imprumuturi la propii membri persoane fizice...