avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua!! Am si eu o intrebare ,referitor la mama ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua!! Am si eu o intrebare ,referitor la mama mea care ...

Buna ziua!!
Am si eu o intrebare ,referitor la mama mea care are 62 de ani impliniti si 13 ani de cotizatie(vechime in munca). A fost la casa de pensii sa depuna dosarul de pensionare si a fost respinsa ca nu are cei 15 ani minim de cotizatie. Am tot auzit ca pentru cei care au sub 15 ani de cotizatie se da o pensie sociala sau ajutor,ceva genul. Care este legea aceea sau daca se poate incadra la vreo pensie sau ajutor ceva??
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:36, 6 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poate beneficia de pensie fara sa indeplineasca conditia de stagiu minim de corizare de 15 ani.
Luati legatura cu primaria din l;ocalitatea de domiciliu si vedeti daca se incadreaza la legea 416/2001.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, o persoana care are are varsta de pensionare dar nu ... Laura988 Laura988 Buna ziua, o persoana care are are varsta de pensionare dar nu are vechime suficienta pe cartea de munca, ce venit poate avea pentru a se sustine , momentan nu ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! mama mea a cotizat la sistemul de pensii 8 ani şi ... Nela B Nela B Bună ziua! Mama mea a cotizat la sistemul de pensii 8 ani şi 11 luni. Pe data de 30 aprilie 2022 a împlinit vârsta de 63 de ani. Are dreptul la pensia ... (vezi toată discuția)