Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua!! Am si eu o intrebare ,referitor la mama ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua!! Am si eu o intrebare ,referitor la mama mea care ...

Buna ziua!!
Am si eu o intrebare ,referitor la mama mea care are 62 de ani impliniti si 13 ani de cotizatie(vechime in munca). A fost la casa de pensii sa depuna dosarul de pensionare si a fost respinsa ca nu are cei 15 ani minim de cotizatie. Am tot auzit ca pentru cei care au sub 15 ani de cotizatie se da o pensie sociala sau ajutor,ceva genul. Care este legea aceea sau daca se poate incadra la vreo pensie sau ajutor ceva??
Nu poate beneficia de pensie fara sa indeplineasca conditia de stagiu minim de corizare de 15 ani.
Luati legatura cu primaria din l;ocalitatea de domiciliu si vedeti daca se incadreaza la legea 416/2001.
[ link extern ]