Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitarea profitului obtinut in comun de doua ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitarea profitului obtinut in comun de doua persoane fizice

Este vorba de impozitarea venitului obtinut in urma vanzarii de actiuni pe piata bursiera. Brokerii ofera posibilitatea crearii unui cont de brokeraj comun, cu doi titulari. Cum trebuie platit impozitul pe venit in aceasta situatie? Cine trebuie sa depuna declaratia unica? Este legal ca un singur titular sa delcare tot venitul iar celalalt titular sa nu depuna declaratia, pentru simplifacarea procesului de impozitare?
Bluesargent, utilizator
Veti primi o adeverinta cu castigul anual si depuneti declaratia unica individual.
Declaratia individuala trebuie sa mentioneze castigul obtinut de o singura persoana., dar acest castig este obtinut in comun. El nu poate fi declarat individual pentru ca ar fi impozitat de 2 ori. Exista vreun articol in codul fiscal care adreseaza castigurile obtinute in comun de mai multe persoane fizice?
Chiar daca este un cont comun, este specificata proportia detinuta de fiecare. Ca urmare, se va declara doar suma aferenta fiecaruia. Daca impozitarea s-a facut la sursa, in declaratia unica nu se mai declara acel venit si nu va fi dubla impozitare. Se va declara doar daca se depaseste plafonul de 12 salarii minime de la care se plateste si CASS.