Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate gr.2 - calcul Am o ruda careia i ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate gr.2 - calcul Am o ruda careia i s-a stabilit ...

Pensie invaliditate gr.2 - calcul
Am o ruda careia i s-a stabilit o pensie de invaliditate gr.2, de 70 lei - 4 ani lucrati-contributie , varsta 27.
Stiind ca exista , pentru acelasi grad inval., fara niciun an lucrat si pensii de 800 lei, intreb:
- unde se poate adresa pentru o eventuala contestatie, ce contesta, ce argument aduce in cerere, de unde stie daca a fost sau nu calculata corect?;
- pentru acelasi gr. de invaliditate si la aceeasi contributie, pot exista diferente intre marimea pensiei, functie de boala?
Multumesc
Pensia pe contributivitate este de 70 lei.
Veti primi in schimb 800 lei- indemnizatia minima pentru pensionari.
Multumesc ptr. raspuns!
Si nu trebuia sa fie consemnat acest lucru in decizia de pensionare, sau intr-o alta hartie pe care sa o primeasca de la casa de pensii?

Mul;tumesc
Va aperea pe cuponul de pensie.