avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate gr.2 - calcul Am o ruda careia i ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate gr.2 - calcul Am o ruda careia i s-a stabilit ...

Pensie invaliditate gr.2 - calcul
Am o ruda careia i s-a stabilit o pensie de invaliditate gr.2, de 70 lei - 4 ani lucrati-contributie , varsta 27.
Stiind ca exista , pentru acelasi grad inval., fara niciun an lucrat si pensii de 800 lei, intreb:
- unde se poate adresa pentru o eventuala contestatie, ce contesta, ce argument aduce in cerere, de unde stie daca a fost sau nu calculata corect?;
- pentru acelasi gr. de invaliditate si la aceeasi contributie, pot exista diferente intre marimea pensiei, functie de boala?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:46, 9 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensia pe contributivitate este de 70 lei.
Veti primi in schimb 800 lei- indemnizatia minima pentru pensionari.
Multumesc ptr. raspuns!
Si nu trebuia sa fie consemnat acest lucru in decizia de pensionare, sau intr-o alta hartie pe care sa o primeasca de la casa de pensii?

Mul;tumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va aperea pe cuponul de pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie pensie cod n22 Marin69 Marin69 Bună ziua! Am depus dosarul de pensionare pe caz de invaliditate cod pensie n22 și am primit decizia din care reiese ca am pensie de 130 de lei,și vreau sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,am 55 de ani si sunt pensionat medical din 1993 cu ... stelyan stelyan buna ziua,am 55 de ani si sunt pensionat medical din 1993 cu gradul 2 de invaliditate pana in 2010... din 2010 pana in 2020 am fost trecut la gradul 1 de ... (vezi toată discuția)
Buna seara.va rog sa imi spuneti,daca sotul meu a fost pensionat ... gabiricc gabiricc Buna seara.Va rog sa imi spuneti,daca sotul meu a fost pensionat gr.3 iar la ultima revizuire a luat gradul1 cu insotitor,pensia de boala nu ia venit inca ... (vezi toată discuția)