Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Intrebarea mea e simpla: La ce mai este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Intrebarea mea e simpla: La ce mai este bun testamentul ...

Buna ziua !
Intrebarea mea e simpla: La ce mai este bun testamentul (facut la notar in cazul de fata) daca nu are singur valabilitate si tot se cere facuta succesiune ??
Ati mai intrebat, vi s-a explicat, degeaba repetati intrebarea daca nu intelegeti notiunea.
testamentul nu e act de proprietate, Proprietatea nu s-a transmis, acuma e in masa succesorala a decedatului si se imparte cf testamentului pe de-o parte si pe de alt cf legii mostenirii legale, de aia se dezbate succesiunea, nu ca testamentul nu are valabilitate !