Forum Discuţii juridice Executare silită Este normal sa ceara o companie de leasing BO ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este normal sa ceara o companie de leasing BO Avalizate?

Buna ziua!
Am demarat procedurile de leasing pentru un autoturism prin compania Impuls Leasing. Contractul va fi pentru o persoana juridica. Dosarul s-a aprobat pentru un avans de 25% + ratele + 10 bilete la ordin avalizate.

Am sunat la compania de leasing, iar biletele la ordin avalizate vor fi predate cu preoces verbal, in alb, impreuna cu o semnatura. Am intrebat iar aceste BO vor putea fi "activate" in cazul in care eu voi avea rate restante.

Nelamurirea mea este, daca in cazul in care eu nu platesc o rata, atunci ei vor putea retrage banii din cont? sau prin aceste BO au acces si la alte active ale firmei? Inteleg ca rolul lor este sa nu se mai faca un proces.

Este destul de putina informatie pe internet despre acestea.

Este o practica normala, sau este aceasta companie mai agresiva decat altele?

Multumesc!!
Este o practica normala. Cred ca toate companiile de leasing solicita BO Avalizate in acest moment. Daca este avalizat de catre administratorul societatii, in cazul in care firma nu achita, administratorul va raspunde personal (cu alte cuvinte poate fi obligata persoana fizica la plata ratelor).
poate fi executata persoana fizica care avalizeaza BO, nu doar firma. Cel care avalizeaza este un "garant", poate fi executat personal daca ratele de leasing nu sunt platite de utilizator (firma)