Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nedepunere declaratie 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nedepunere declaratie 394

Sunt pfa si nu am stiut ca trebuie sa depun declaratia 394. Sunt inregistrata in scopuri de tva din feb. 2008.
Ce amenda risc daca depun acum toate declaratiile restante?
oprescuflore a scris:

declaratia 394 se depune semestrial sau lunar dupa noile reglementari am tot intrebat si spun ca este la nivel de propunere nu sa probat nimic,am sunat la administratie si nu imi raspund ,as dori sa stiu daca trebuia depusa sau nu 394 pentru luna ianuarie ?multumesc

NU trebuia depusa pentru luna ianuarie 2010.
Declaratia 394 este o declaratie informativa, nu recapitulativa, in concluzie care este amenda, s-a modificat din mai anul trecut? Am o situatie de "nedepunere" la termen. Suma este de 500 lei, societatea este cu activitate restransa la nivel de 2-3 facturi pe an. Daca primeste o asemenea amenda, declara falimentul....cum sa procedez?
aveti aici o discutie despre sanctiunile in cazul nedepunerii declaratiei 394
www.avocatnet.ro/content/for...
Am depus 394 prin posta (discheta si suport de hartie) in data de 25.01.2010. Am primit notificare pentru nedepunerea ei, insa cand am fost cu confirmarea de primire m-au informat ca de fapt nu functioneaza discheta si astfel declaratia se considera nedepusa. Acum nu mai accepta sa depun discheta decat daca platesc amenda de 6000 lei.
Cum pot proceda in acest caz?
delicata situatie ...
Dvs considerati ca ati depus declaratia , pentru ca asa stau lucrurile : aveti confirmare de primire cu data de 25.01
Finantele considera ca nu este depusa , fiind discheta defecta
Nu cunosc un temei legal pentru astfel de situatii
Cred ca o discutie , sau chiar un memoriu adresat sefului de serviciu ar putea sa va dea cistig de cauza .
In locul Dvs , asta as incerca