Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine este OBLIGAT sa plateasca CAS, CASS, somaj, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine este OBLIGAT sa plateasca CAS, CASS, somaj, pensie? Angajatul ...

Cine este OBLIGAT sa plateasca CAS, CASS, somaj, pensie? Angajatul sau angajtorul? Stiu ca plata CAM, (contributie asiguratorie de munca) 2,25 % brut,se face obligatoriu de angajator. Un cadru legislativ?
Toate contributiile aferente veniturilor de natura salariala se declara, retin si vireaza la bugetul de stat de catre angajator, baza legala - Codul Fiscal.
Codul Muncii
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;