Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Neplata ROVINIETA. Buna. Am uitat cand trebuie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Neplata ROVINIETA. Buna. Am uitat cand trebuie sa platesc ...

Amenda Neplata ROVINIETA. Buna. Am uitat cand trebuie sa platesc Rovinieta deoarece o platesc anual si nu am mai stiut cand expira. Astazi data de 13.07.2021 am primit de la posta plicul cu procesul verbal de constatare a contraventiei care sa petrecut in data de 23.02.2021. acum itrebarea mea este ; daca sa prescris fapta deoarece a venit peste termenul de 4 luni prevazut de lege. daca ma puteti ajuta in aceasta privinta. Multumesc !!
micro40, utilizator
Buna ziua,

Aplicarea amenzii prin proces-verbal de contravenție se poate realiza în max 4 luni de la data săvârșirii faptei (art. 9 alin. 10 din OG 15/2002) -> deci max 23.08.2021

Procesul-verbal trebuie comunicat in cel mult 2 luni de la data aplicării contravenției (art. 9 alin. 8 din OG 15/2002)-> max 23.10.2021

Verificați ambele date - a întocmirii pv și a comunicării acestuia (și păstrați plicul) și vedeți dacă va incadrati.
In procesul verbal scrie ca am circulat in 23.02.2021 (am fost luat de o camera de supraveghere) pe DN fara a detine rovinieta valabila. in procesul verbal scrie ca e din 16.06.2021. si la mine ajunge astazi 13.07.2021 stampila de pe plic a postei. de accea nu stiu cum sa procedez. daca trebuie sa o platesc. problema ar mai fi ca eu am circulat in continuare pana astazi si nu mi-am dat seama ca nu mai am rovinieta valabila. Multumesc.
Din greșeală am calculat mai sus prin raportare la 23.04, acum am observat.

Da, e trimisa in termenele prevăzute de lege.
Faptă săvârșită la 23.02, au aplicat sancțiunea in termen de 4 luni, respectiv pe 16.06 (la limita) și v-au comunicat în mai puțin de 2 luni, respectiv pe 13.07.
Andreea Dana Fodor , Avocat
Buna ziua. Am rezolvat problema . Am platit amenda la Ghiseul .ro online si am platit si rovinieta. (greseala mea ).Acum am crezut ca vin amenzile in cascada deoarece eu am circulat in tot acest timp fara sa stiu ca nu mai am rovinieta valabila . Nu este asa. Am sunat si am intrebat; Raspuns ; pana nu esti instiintat de faptul ca ai de platit o amenda deoarece ai circulat fara rovinieta valabila nu se mai emit alte amenzi pentru aceias fapta. cazul meu ; amenda 23 02.2021 instiintare 13.07.2021. Va Multumesc ..
Buna ziua,

Foarte bine că ați lămurit situația.