avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitii mijloace fixe societati comerciale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitii mijloace fixe societati comerciale

La 29 decembrie 2009 s-a achizitioanat de catre o societate comerciala platitoare de TVA, o autoutilitara ,an de fabricatie 1989, de la o persoana fizica ( din piata cum se zice) pe baza de contract de vanzare-cumparare de masini folosite.
Documentul care sta la baza inregistrarii in contabilitate e Nota de receptie a mijlocului fix pe baza de contract nu?
Nu stiu cum sa o inregistrez in contabilitate ca si monografie sa folosesc 404 sau 462, cu toate ca 462 mi se pare cel mai corect , poate ma ajuta cineva .Cat despre amortizare nu mai vorbesc...
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 22:11, 7 Ianuarie 2010
Se inregistreaza in contul 404 - furnizori de imobilizari - in creditul contului 404 "Furnizori de imobilizari" se inregistreaza valoarea imobilizarilor facturate de furnizori, a serviciilor prestate sau a lucrarilor executate de terti pentru realizarea acestor imobilizari.

In contul 462 se inregistreaza:
- sumele incasate si necuvenite (512, 531);
- sumele datorate tertilor reprezentand despagubiri si penalitati (658);
- datoriile privind achizitionarea titlurilor de plasament (502 la 508);
- diferentele nefavorabile de curs valutar din evaluare sau la incheierea exercitiului (665).


Ultima modificare: Joi, 7 Ianuarie 2010
Ana Muntianu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garanție de participare și garanție de bună execuție: care este diferența dintre ele și care sunt operațiile contabile care se fac la plata din cont? ionela11 ionela11 Buna ziua, Care este diferenta intre garantia de participare la o licitatie si garantia de buna executie? Care sunt operatiile contabile care se fac la ... (vezi toată discuția)
Datorii mai vechi de 3 ani felisana felisana Am in soldul contul 462 suma de 80.000 lei. Aceasta datorie dateaza din anul 2004. Aceasta datorie nu mai este exigibila ca au trecut mai mult de 3 ani. ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila miutaradu miutaradu este corect daca fac o nota contabila 461=425 (vezi toată discuția)