Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitii mijloace fixe societati comerciale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitii mijloace fixe societati comerciale

La 29 decembrie 2009 s-a achizitioanat de catre o societate comerciala platitoare de TVA, o autoutilitara ,an de fabricatie 1989, de la o persoana fizica ( din piata cum se zice) pe baza de contract de vanzare-cumparare de masini folosite.
Documentul care sta la baza inregistrarii in contabilitate e Nota de receptie a mijlocului fix pe baza de contract nu?
Nu stiu cum sa o inregistrez in contabilitate ca si monografie sa folosesc 404 sau 462, cu toate ca 462 mi se pare cel mai corect , poate ma ajuta cineva .Cat despre amortizare nu mai vorbesc...
Se inregistreaza in contul 404 - furnizori de imobilizari - in creditul contului 404 "Furnizori de imobilizari" se inregistreaza valoarea imobilizarilor facturate de furnizori, a serviciilor prestate sau a lucrarilor executate de terti pentru realizarea acestor imobilizari.

In contul 462 se inregistreaza:
- sumele incasate si necuvenite (512, 531);
- sumele datorate tertilor reprezentand despagubiri si penalitati (658);
- datoriile privind achizitionarea titlurilor de plasament (502 la 508);
- diferentele nefavorabile de curs valutar din evaluare sau la incheierea exercitiului (665).

Ana Muntianu, Consultant fiscal