Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Carantina coronavirus Buna ziua , La sfârșitul lunii ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Carantina coronavirus Buna ziua , La sfârșitul lunii vreau sa merg in România dintr-o ...

Buna ziua ,

La sfârșitul lunii vreau sa merg in România dintr-o țara încadrată in zona roșie cu soțul vaccinat, eu și fetița de 6 ani nevaccinate dar cu test PCR care probabil va fii negativ !

Vom locui la parintii mei in România : tata vaccinat, mama nevaccinată !

Care dintre noi suntem obligați sa stam in carantina dacă locuim in aceeași casa ?

Exista vreo metoda prin care pot scapă de carantina ? Eu merg in România , am nevoie de o operatie și alte chestii medicale dar dacă din cele 4 săptămânii , 2 le voi sta in carantina nu reușesc sa fac nimic cu privire la stare mea se sănătate ! Nu mi se pare deloc normal sa îmi îngrădească dreptul la libertatea de mișcare chiar așa ! Vaccin eu nu pot face tot din motive de sănătate

Dacă nu respect carantina care sunt consecințele ?
Va mulțumesc pentru răspuns
Buna ziua

Daca veniti din zona rosie, nu are rost sa faceti teste pentru revenirea in Romania, Veti intra oricum in carantina. Sotul este exceptat, fiind vaccinat.

Exista vreo metoda prin care pot scapă de carantina ?

Cei care fac test COVID în a opta zi de carantină și au rezultat negativ pot ieși din carantină în a zecea zi.

Dacă nu respect carantina care sunt consecințele ?

Veti fi cercetata penal pentru infractiunea prevazuta de Art 352 Cod penal: zădărnicirea combaterii bolilor
Lăzăruţiu Lucian, Avocat

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

Daca veniti din zona rosie, nu are rost sa faceti teste pentru revenirea in Romania, Veti intra oricum in carantina. Sotul este exceptat, fiind vaccinat.

Exista vreo metoda prin care pot scapă de carantina ?

Cei care fac test COVID în a opta zi de carantină și au rezultat negativ pot ieși din carantină în a zecea zi.

Dacă nu respect carantina care sunt consecințele ?

Veti fi cercetata penal pentru infractiunea prevazuta de Art 352 Cod penal: zădărnicirea combaterii bolilor

Va mulțumesc pentru răspunsuri!

Dacă stau in carantina avem voie musafirii acasă ?

Eu locuind in casa cu mama mea nevaccinată dansa trebuie sa stea in carantina, sau nu are legătura ?
Carantină înseamnă să nu aveți contact cu alte persoane mai ales nevaccinate, de musafiri nici nu se pune problema. Trebuie să demonstrați că va puteți izola de mama dvs., nevaccinata în acea casă, ca să nu fiți carantinata în alt loc, de DSP.

latka a scris:

Carantină înseamnă să nu aveți contact cu alte persoane mai ales nevaccinate, de musafiri nici nu se pune problema. Trebuie să demonstrați că va puteți izola de mama dvs., nevaccinata în acea casă, ca să nu fiți carantinata în alt loc, de DSP.

Va mulțumesc pentru răspuns!

Eu am și posibilitatea sa stau în apartamentul meu in carantina !
In aceste condiții soțul vaccinat și fetița in vârsta de 6 ani au voie de vina la mine ?
Va lămurește DSP, când ajungeți aici.