Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua ! Sunt functionar public si as dori sa stiu ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua ! Sunt functionar public si as dori sa stiu daca ,conducatorul ...

Buna ziua ! Sunt functionar public si as dori sa stiu daca ,conducatorul unitatii ,primarul ma poate schimba de la un compartiment la altul .Daca organigrama ii permite .Multumesc !
gina-geica, utilizator
Potrivit art.507 din Codul Administrativ , functionarul public poate fi mutat definitiv sau temporar în cadrul autorității sau instituției publice ori în cadrul altei structuri fără personalitate juridică a autorității sau instituției publice.

Mutarea definitivă poate avea loc:
a) din dispoziția conducătorului autorității sau instituției publice în care își desfășoară activitatea funcționarul public, cu acordul scris al funcționarului public;
b) la solicitarea justificată a funcționarului public, cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice.

Mutarea temporară pe o altă funcție publică vacantă sau temporar vacantă se dispune motivat, în interesul autorității sau instituției publice, de către conducătorul autorității ori instituției publice, pe o funcție publică de același nivel, cu respectarea categoriei, clasei și gradului profesional al funcționarului public, pentru o perioadă de maximum 6 luni într-un an calendaristic. În cursul unui an calendaristic un funcționar public poate fi mutat mai mult de 6 luni numai cu acordul său scris. Funcționarul public trebuie să îndeplinească condițiile de studii și condițiile de vechime pentru ocuparea funcției publice în care urmează să fie mutat.
Mutarea temporară a unui funcționar public de execuție se poate dispune de conducătorul autorității sau instituției publice, motivat, cu repartizarea postului corespunzător funcției deținute de funcționarul public, pentru o perioadă de maximum 6 luni într-un an calendaristic, în măsura în care
Cornel Vasile, Consilier juridic