Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate partida simpla
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate partida simpla

Fiind Intreprindere individuala si tinand contabilitatea in partida simpla doresc sa stiu daca pot cumpara materii prime,consumabile in sume mici pana la 100 lei si pe bonul fiscal de casa,fara factura?Daca aceste bonuri de casa trebuie obligatoriu cu stampila?
Potrivit descrierii, din punctul de vedere al fiscului, cea care indeplineste cel mai bine conditiile de document justificativ este factura. De aceea este si unanim recunoscuta si, de asemenea, se sanctioneaza daca nu se completeaza toate rubricile.

In ce priveste celelalte inscrisuri (printre care si bonul fiscal) pentru a avea calitatea de documente justificative trebuie sa le privim comparativ cu factura (adica sa contina un minim necesar de informatii).

Nu am acum la indemana descrierea documentului justificativ, dar voi reveni.
Intreprinderile individuale nu beneficiaza de tratament special. Limita de 100 lei pentru bonuri nu mai este valabila.
Documentele justificative trebuie sa cuprinda urmatoarele elemente principale:
• denumirea documentului;
• denumirea/numele si prenumele si, dupa caz, sediul/adresa persoanei juridice/fizice care intocmeste documentul;
• numarul documentului si data intocmirii acestuia;
• mentionarea partilor care participa la efectuarea operatiunii economico-financiare (cand este cazul);
• continutul operatiunii economico-financiare si, atunci cand este necesar, temeiul legal al efectuarii acesteia;
• datele cantitative si valorice aferente operatiunii economico-financiare efectuate, dupa caz;
• numele si prenumele, precum si semnaturile persoanelor care raspund de efectuarea operatiunii economico-financiare, ale persoanelor cu atributii de control financiar preventiv si ale persoanelor in drept sa aprobe operatiunile respective, dupa caz;
• alte elemente menite sa asigure consemnarea completa a operatiunilor efectuate.
Documentele care stau la baza inregistrarilor in contabilitate pot dobandi calitatea de document justificativ numai in conditiile in care furnizeaza toate informatiile prevazute de normele legale in vigoare.