Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reprezentare parte din strainatate pentru acord divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reprezentare parte din strainatate pentru acord divort

Buna ziua,
Parintii mei divorteaza. Unul din parinti este in tara si a intentat proces de divort. Celalalt parinte este plecat in strainatate.
Este posibil ca parintele din strainatate sa poata fi reprezentat la proces, pentru semnarea acordului de divort de catre o alta persoana. In cazul unui raspuns pozitiv, ce acte sunt necesare, pentru reprezentare si daca ele pot fi facute fara ca parintele respectiv sa se intoarca in tara.
De .bun simt ar fi fost sa fie cum era anterior cu judecători care sa desfacă căsătoria și nu sa fie implicați notarii.
Notarii nu aveau ce cauta in aceasta ecuație.
Este un nou eșec legislativ la nivel conceptual juridic.

Bine ca nu au dat și la.mediatori dreptul la.divort.
Ei s-au pierdut pe drum.

Nu are nicio logica juridica divortul la instanta prin avocat și imposibilitatea de.reprezentare la divort notarial prin avocat.
Avocatii nu au avut probabil o reprezentare puternică în parlament și este destul de greu sa aiba daca sunt multi muzicanți, ingineri și mai știu eu ce...

Este foarte greu sa fi creator de drept si daca esti avocat...pentru ca a crea este mult mai greu decât a distruge...
Un exemplu negativ il constituie noile.coduri de procedură.
Eu de când m-am uitat puțin în ele am inteles ca sunt praf.
Altor specialisti in drept le-a luat un deceniu sa înțeleagă ce am inteles eu imediat.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ba chiar e bine ca au fost implicați notarii.
Dacă soții se despart civilizat, de ce sa nu divorțeze rapid? De ce sa stea după termenele date de instanta și sa se târăie prin tribunale ?
De fapt va deranjează ca nu mai câștiga doar avocații. Ei sunt singurii avantajați de situație.