avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz impus salariatului in cadrul perioadei de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz impus salariatului in cadrul perioadei de proba

Buna ziua,
Poate un angajator sa impuna o perioada de preaviz in cadrul unei perioade de proba, desi art. 31 din Codul Muncii stipuleaza faptul ca incetarea se poate face fara preaviz?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: camiha , utilizator 09:09, 20 Iulie 2021
Un angajator nu poate sa impuna o perioada de preaviz in cazul incetarii c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun.
Multumesc frumos pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat cu perioada de proba 3 luni - vreau sa imi pun demisia, trebuie sa mai stau in preaviz? elmauss elmauss buna seara, lucrez la o societate in perioada de proba de 3 luni , incepand din 9 ianurie a.c. si am gasit un job mai bun drept urmare vreau sa imi pun ... (vezi toată discuția)
Notificare demisie in perioada de proba nataliaz nataliaz Buna as avea nevoie de putin ajutor intr-o problema legata de demisie in perioada de proba. Ma aflu in perioada de proba de 90 zile avand cim pe perioada ... (vezi toată discuția)
Demisie in perioada de probă Georgiana123456789 Georgiana123456789 Bună ziua, am o suspendare a activității de muncă de 30 zile chiar la începutul perioadei de probă. Se va prelungii perioada de probă cu cele 30 de zile ... (vezi toată discuția)