Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept penal Legea 118 din 2019 ref. registrul national ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept penal Legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc . Rog ...

Legea 118 din 2019 ref. registrul national automat etc .
Rog opinie referitoare la posibilitatea refuzului prelevarii de probe biologice , amprente , etc . Pe scurt am avut o condamnare pt. viol acum 40 ani , in 1981 . (3 ani) . Acum in 2021 sunt vizat de inscrierea in acest registru .De atunci nu am avut probleme cu legea , pot beneficia de un sfat util ? Multumesc MS
Conform adresei primite , pe rolul Curtii Constitutionale se afla un dosar avand ca obiect dispozitiile art 10 alineat 1 si 5 , art 17 si 18 alineat 1 din legea 119/2019 aflat in faza de raport .

Se pare ca art 10. 1 . Scoaterea din evidența cazierului judiciar a persoanelor fizice, în condițiile art. 15 din Legea nr. 290/2004, republicată, cu modificările și completările ulterioare, nu produce efecte asupra datelor din Registru nu este deloc in regula .
Si nici .alineat 5 .Grațierea, prescripția executării pedepsei, amnistia sau reabilitarea intervenită cu privire la persoanele fizice înscrise în Registru nu conduc la scoaterea acestora din evidența Registrulului .

Fotografierea , amprentarea si prelevarea probelor biologice in cazul infractiunilor savarsite acum 20-30 ani este un abuz si este o masura excesiva . Deasemenea si obligatia de a se prezenta din 3 in 3 luni la sediul politiei .
Bineinteles cu conditia sa nu existe recidiva .
radutel, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

radutel a scris:

Conform adresei primite , pe rolul Curtii Constitutionale se afla un dosar avand ca obiect dispozitiile art 10 alineat 1 si 5 , art 17 si 18 alineat 1 din legea 119/2019 aflat in faza de raport .

Se pare ca art 10. 1 . Scoaterea din evidența cazierului judiciar a persoanelor fizice, în condițiile art. 15 din Legea nr. 290/2004, republicată, cu modificările și completările ulterioare, nu produce efecte asupra datelor din Registru nu este deloc in regula .
Si nici .alineat 5 .Grațierea, prescripția executării pedepsei, amnistia sau reabilitarea intervenită cu privire la persoanele fizice înscrise în Registru nu conduc la scoaterea acestora din evidența Registrulului .

Fotografierea , amprentarea si prelevarea probelor biologice in cazul infractiunilor savarsite acum 20-30 ani este un abuz si este o masura excesiva . Deasemenea si obligatia de a se prezenta din 3 in 3 luni la sediul politiei .
Bineinteles cu conditia sa nu existe recidiva .

Buna ziua , cum ați rezolvat problema ? Sau ce ați făcut ?
Mulțumesc
Daca vreti sa va judecati pe chestiunea asta, va cautati un avocat. Noi cei de pe forum nu putem schimba legea.
radutel a scris:

Articolul 10 d din lege. .Au trecut 20 de ani de la data introducerii în Registru, dacă pedeapsa aplicată este de cel mult 5 ani; poate fi considerat discriminatoriu pentru cei care sunt acum inclusi acum in registru si nu beneficiaza de acelasi tratament Respectiv termenul de stergere /prescriptie de 20 ani . Se poate ataca la curtea constitutionala?

Am și eu aceeas problema., in anul 1995 pe când aveam 23 de ani împreuna cu doi vecini de la bloc, am profitat de o amărâtă din cartier, pe care am și plătit-o cu 5000 lei de la vremea aceea, duar eu, ca sa-și ia o perechile de blugi pt. un sex oral, pana aici toate bune, la câteva zile unu dinte vecini cu gura mare a început sa se laude prin cartier ce sex oral face Victima,, fratele ei a auzit si el de situație si a început sa bată pe la usi si sa ceara bani pentru cele întâmplate, nimeni nu la băgat in seama, după ceva timp Politia a venit la usa la unu dintre noi si nea invitat la Politie pt. declarații.
Bine nțeles ca noi prosti am recunoscut convinși ca nu am făcut nimic împotriva cuiva pentru ca victima era majora si plătită.
Acuzația la vremea respectiva a fost Perversiuni sexuale cu scandal public art. 201 raportat la art. 200 litera C sau E cred., condamnare 3 ani închisoare cu executare, dintre care s-a executat un ani jumătate, eliberat in primăvara lui 1997, reabilitat la sfârșitul anului 2001, bine înțeles ca am fugit de orice fapte urate de atunci si de persoane dubioase..
Legea respectiva din câte știu s-a modificat, este penală din anumite puncte de vedere..
Mie nu mi se pare corect, pentru Greșelile din tinerețea la 25 de ani de cand m-am eliberat si 20 de cand sunt reabilitat sa fiu înscris in registrul acesta, nu m-a deranjat ca m-a amprentat , pozat si ca am dat proba de saliva cât ma deranjează ca trebuie sa ma duc din 3 in 3 luni sa semnez condica la Politie timp de 20 de ani, ca unu care iese acum de la închisoare care tot 20 de ani semnează condica si care nu se știe ce este in capul lui.
Aceasta lege eu nu o vad dreapta, cred ca încalcă si drepturile la libertate, eu cred ca este neconstitionala.
Aștept dacă se modifica legea sau ce este de făcut sa nu mai merg la Politie din 3 in 3 luni fără sa ma trezesc cu vre-un dosar penal.
Nonic, utilizator