avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare cu 13 ani mai devreme
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare cu 13 ani mai devreme

Noua lege cu ieșirea la pensie cu 13 ani mai devreme
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:51, 24 Februarie 2022
Este vorba de Legea nr. 197/ 16.07.2021 publicata in MO nr. 712/ 19.07.2021 conform careia au fost incadrate in conditii speciale de munca (completare la art. 30 al.(1) din Legea nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare,
-lit. i) activitati de producere energie electrica in termocentrale inclusiv de extragere carbune pentru termocentrale.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_585...
Cu respect domnul Popa eu am lucrat 23 ani efectiv după care m-am îmbolnăvit dar cu grupele am acumulat 29 ani contribuție, eu pot sa ies de drept acum în august beneficiez va întreb dacă puteți sa ma ajutați cu acest răspuns?

POPA GHEORGHE a scris:

Este vorba de Legea nr. 197/ 16.07.2021 publicata in MO nr. 712/ 19.07.2021 conform careia au fost incadrate in conditii speciale de munca (completare la art. 30 al.(1) din Legea nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare,
-lit. i) activitati de producere energie electrica in termocentrale inclusiv de extragere carbune pentru termocentrale.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_585...

Sunt cateva nelamuriri care trebuie rezolvate prin normele de aplicare care nu au fost emise.
Trebuie lucrati minim 25 de ani la respectivele locuri de munca daca citim legea..
Am 32 ani numai grupa 1 la ce vârstă pot sa es

la pensie virată mea actuala 49ani.

va multumesc

SMS. a scris:

Noua lege cu ieșirea la pensie cu 13 ani mai devreme

In primul rand ca nu puteti avea 32 ani in grupa I.
Puteti avea 32 ani in conditii speciale prin asimilarea grupei I
Sau sunt impartiti doua:
O parte in grupa I
O alta parte in conditii speciale.
Grupele superioare au fost pana la 31/03/2001.
Incepand cu 01/04/2001 s-a lucrat conditii de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

probleme juridice legate de pensii herr_chriss37 herr_chriss37 REFERITOARE LA NOUTĂȚILE INTRODUSE PRIN LEGEA NR.197/16.07.2021, PUBLICATĂ ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 712/19.07.2021 1. Locurile de muncă încadrate în ... (vezi toată discuția)
Lamurire grupa i de muncã alexandraungurean alexandraungurean Bună ziua. Vă rog să mă lămuriţi într-o privinţă. Tatăl meu împlineşte în februarie 2014, 34 ani de muncă la Grupa I (CFR conform prevederilor ... (vezi toată discuția)
Pensionare mcon mcon lucrez in mai din anul 1982 ,cand pot iesi la pensie la limita de varsta,am 32 de ani vechime de grupa 1 de munca,sunt nascut in data de 06 -10-1960.barbat (vezi toată discuția)