Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce taxe platesc pt banii primiti din afara?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce taxe platesc pt banii primiti din afara?

Buna! Daca lunar imi intra in cardul meu bancar niste bani din strainatate, ce taxe trebuie sa platesc pentru acei bani?
Depinde ce reprezinta suma. Cine va da si de ce ?
Primesc in jur de 5.000 de dolari pe lună din freelancing insa nu vreau sa imi deschid pfa sau srl. Din ce am inteles de la o contabila, pot sa spun ca ii primesc de la o ruda sau un prieten si sa platesc 10% impozit pe venit. Insa vreau sa fiu sigur ca nu e ceva ce fac gresit.
de la rude sau prieteni sunt donatii si nu aveti de plata.
dvs va trebui sa va completati declaratia ca desfasurati activitati independente si atunci veti plati 10% impozit pe venit.
gi-jane2, moderator
Deci se poate si fara pfa sau srl, platind doar 10%?
da.