Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Speta criptomonede - am nevoie de ajutor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Speta criptomonede - am nevoie de ajutor juridic/contabil cu competente in speta cripto

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta legata de impozitatea profiturilor din criptomonede si eventualele probleme legale pe care le-as putea avea si ce ar trebui sa fac sa fiu in legalitate 100%.
Am investit aprox. 70.000eur in crypto, iar prin mai multe tranzactii(schimburi intre cryptomonede, jocuri de noroc pe siteuri prin care plata se face prin crypto) am ajuns sa imi scot retrag investitia intiala ramanand cu un profit de cateva ori mai mare in portofelul electronic. Urmeaza sa retrag o parte din profit, undeva la 100.000eur in contul bancar. Imi puteti spune va rog ce ar trebui sa fac si cum ar trebui declarati(banca, anaf, alte institutii ale statului) ca sa platesc taxele si impozitele aferente si sa evit eventualele probleme legale(ma gndesc la legile impotriva spalarii banilor si finantarii terorismului)? Pot da mai multe detalii daca este nevoie si sunt dispus sa platesc pentru consiliere si reprezentare legala/contabila, dar am nevoie de cineva care are comptente in speta aceasta. Multumesc pentru timpul acordat si eventualul ajutor.

Vladanton a scris:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta legata de impozitatea profiturilor din criptomonede si eventualele probleme legale pe care le-as putea avea si ce ar trebui sa fac sa fiu in legalitate 100%.
Am investit aprox. 70.000eur in crypto, iar prin mai multe tranzactii(schimburi intre cryptomonede, jocuri de noroc pe siteuri prin care plata se face prin crypto) am ajuns sa imi scot retrag investitia intiala ramanand cu un profit de cateva ori mai mare in portofelul electronic. Urmeaza sa retrag o parte din profit, undeva la 100.000eur in contul bancar. Imi puteti spune va rog ce ar trebui sa fac si cum ar trebui declarati(banca, anaf, alte institutii ale statului) ca sa platesc taxele si impozitele aferente si sa evit eventualele probleme legale(ma gndesc la legile impotriva spalarii banilor si finantarii terorismului)? Pot da mai multe detalii daca este nevoie si sunt dispus sa platesc pentru consiliere si reprezentare legala/contabila, dar am nevoie de cineva care are comptente in speta aceasta. Multumesc pentru timpul acordat si eventualul ajutor.

Ma poate ajuta cineva, va rog? Multumesc!