avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita IFN
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita IFN

Buna ziua,

Daca sunt executat silit de un IFN si vreau sa fac contestatie, pot sa ma reprezint singur in instanta sau am nevoie de avocat neaparat?

Unde fac contestatie la un dosar de executare?
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2021
Arrow127, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 22:16, 9 August 2021
Buna ziua,

1. Absolut si fara rezerve, puteti sa va reprezentati singur domnule, fara discutie, nu va trebuie avocat, mai ales ca ati intrebat si pct 2.

2. Contestatia o faceti la instanta de executare, conform dispozitiilor codului de procedura civila.

Doamne ajuta,
Multumesc pentru raspuns.

Am un imprumut de la Simplu Credit, contract cu destule clauze si comisioane dubioase, de ex. platesc lunar 1 milion comision de administrare.
Am vrut sa ma inteleg cu ei, sa le platesc lunar o suma, dar sa renuntam macar la acest comision...nu au vrut...
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 August 2021
Arrow127, utilizator
Pai vedeti si dvs daca se impune o contestatie sau o actiune pe clauze abuzive.
Care este diferenta intre cele 2?
Diferenta este mare, cam ca intre un submarin si un avion.
Adica ambele au motor, ambele au echipaj, dar se misca in alte medii.
Contestatia la executare se face intr-o anumita faza a procesului civil, cu regulile ei, iar
actiunea in constatare clauze se face in alta faza a procesului civil, cu alte reguli.
Asa ca o imagine de ansamblu, cu 15-20 de lei, cumparati un cod de procedura civila,
in care gasiti cam 70-75% din ce va intereseaza. Restul, stiti cum se spune, mai depinde si de noroc.

Alte discuții în legătură

Repunere proces pe rol desi parata nu a depus intampinare Chestiuta Chestiuta Buna ziua, Matusa mea a facut o contestatie la executare contract credit IFN, in care spunea, printre altele, ca s-au facut prelungiri de credit cu plata ... (vezi toată discuția)
Recuperare comisioane apeiron2 apeiron2 Va rog, daca se poate sa-mi raspunda cineva: Prima intrebare: am terminat de platit un credit la brd as mai putea sa recuperez comisioanele de administrare ... (vezi toată discuția)
Debit dat la firma de recuperare ggasokaa ggasokaa Am luat un credit la un IFN pe care l-am pus pe 4 ani. Din momentul in care l-am luat si pana luna aprilie a.c. (aproape 1 an de credit) am fost constant cu ... (vezi toată discuția)