Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita IFN
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita IFN

Buna ziua,

Daca sunt executat silit de un IFN si vreau sa fac contestatie, pot sa ma reprezint singur in instanta sau am nevoie de avocat neaparat?

Unde fac contestatie la un dosar de executare?
Arrow127, utilizator
Buna ziua,

1. Absolut si fara rezerve, puteti sa va reprezentati singur domnule, fara discutie, nu va trebuie avocat, mai ales ca ati intrebat si pct 2.

2. Contestatia o faceti la instanta de executare, conform dispozitiilor codului de procedura civila.

Doamne ajuta,
Multumesc pentru raspuns.

Am un imprumut de la Simplu Credit, contract cu destule clauze si comisioane dubioase, de ex. platesc lunar 1 milion comision de administrare.
Am vrut sa ma inteleg cu ei, sa le platesc lunar o suma, dar sa renuntam macar la acest comision...nu au vrut...
Arrow127, utilizator
Pai vedeti si dvs daca se impune o contestatie sau o actiune pe clauze abuzive.
Care este diferenta intre cele 2?
Diferenta este mare, cam ca intre un submarin si un avion.
Adica ambele au motor, ambele au echipaj, dar se misca in alte medii.
Contestatia la executare se face intr-o anumita faza a procesului civil, cu regulile ei, iar
actiunea in constatare clauze se face in alta faza a procesului civil, cu alte reguli.
Asa ca o imagine de ansamblu, cu 15-20 de lei, cumparati un cod de procedura civila,
in care gasiti cam 70-75% din ce va intereseaza. Restul, stiti cum se spune, mai depinde si de noroc.