Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua am și eu o problema cu un service Am fost ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua am și eu o problema cu un service Am fost la ei acum ...

Buna ziua am și eu o problema cu un service
Am fost la ei acum aproape 3 săptămâni pentru o constatare din cauza ca mașina pierdea lichid de răcire la vasul de expansiune din cauza presiuni prea mari in instalația de răcire ei au constatat-
Garnitura de chiulasa deteriorata
Mi-au dat deviz cu toate piesele ce trebuiesc înlocuite și la recomandare lor s-a dispus și înlocuirea Distribuției și a componentelor auxiliare , rectificarea chiulasei si ce mai era de făcut
Pe deviz au scris clar ca va dura aproximativ 7 zile ,m-au sunat dupa 3 săptămâni sa îmi spună ca au montat totul pe mașina dar motorul nu pornește … si nu găsesc cauza
Am mers acolo si ei au dat vina in prima faza pe instalația electrică a mașinii sau pe un senzor știind clar ca instalația electrică a mașini nu avea absolut nicio legătura din moment ce eu le-am dus mașina pornita funcțională pe rotile ei. M-au sunat a 2 zi sa îmi spună ca au reușit sa o pornească si ca sa vin sa o ridic ca e totul Ok
Am mers dar mașina nu mai era ca înainte motorul pornea foarte greu ei dând vina pe bateria sau pe injectoare am ieșit sa ii facem o proba pe 2 străzi si motorul nu avea pic de vlagă
Eu am refuzat sa preiau mașina spunându-le sa ma sune când este gata pentru ca mașina nu este in regula adică după nici 5 KM parcurși miroasea a încins si lichidul de răcire aproape fierbea in vasul de expansiune
Întrebarea mea este cum sa procedez deoarece eu am contactat un avocat înainte sa îmi spună ei ca mașina a pornit si este in regula ei avocatul m-a îndrumat sa iau mașina pe platforma si sa o duc in alt service pentru o alta constatare astfel încât sa putem strânge dovezi încât sa formuleze plângere împotriva lor
Eu am făcut programare pentru o constatare la reprezentanta Toyota Joi si nu știu ce sa fac in acest caz
1. aveti un rezultat al diagnozei facute de service?
2. service-ul este autorizat?

adriandimitriu a scris:

1. aveti un rezultat al diagnozei facute de service?
2. service-ul este autorizat?

Da diagnoza au făcut-o ei când am dus mașina in service trecând clar pe deviz garnitura de etanșare chiulasa deteriorata
Da sunt autorizați
Astăzi am programare la Reprezentanta pentru o constatare la reparația efectuată de ei sa văd de ce mașina are aceasta lipsa de putere și de ce motorul de supraîncălzește atat de rapid
va rog sa observati ca devizul este o urmare a diagnozei. el nu o inlocuieste. toata punerea in scena face parte din arsenalul personalului ce lucreaza in reparatii, nu doar auto.
faptul ca sunt autorizati ar trebui sa-i faca mai cooperanti. macar in teorie
Buna seara,
Ați plătit reparația inițială?
Aveți documente justificative din care sa rezulte că service-ul unde ați dus mașina, v-a elibarat-o fără că aceasta să pornească?
Strângeți toate documentele posibile și adresati-va mai întâi OPC-ului.
Succes!