Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, In urma cu 20ani bunicii au vândut un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, In urma cu 20ani bunicii au vândut un teren agricol.Așa ...

Buna seara,
In urma cu 20ani bunicii au vândut un teren agricol.Așa zișii proprietari au dispărut,nu au declarat terenul nicăieri,nu l-au îngrijit,nu au plătit impozitele aferente.Eu nu stiu nimic de vânzare,bunicii sunt decedați,așadar le-am cerut sa văd contractul.Terenul figurează pe mine,impozitul plătit de mine,îngrijit-curățat de mine.Recent,au apărut din senin așa zișii proprietarii.Refuza sa plătească și impozitul retroactiv.Ce pot face in acest caz?Multumesc
Sa va arate contractul de vanzare-cumparare. Daca afirma ca nu-l mai au, sa mearga la notarul unde au facut tranzactia si sa ceara un duplicat. Daca vin cu pretexte ca... nu se poate, inseamna ca nu a fost vandut. In registrul agricol cine figureaza? A fost intabulat vreodata? Cine este in CF?

Solitar a scris:

Sa va arate contractul de vanzare-cumparare. Daca afirma ca nu-l mai au, sa mearga la notarul unde au facut tranzactia si sa ceara un duplicat. Daca vin cu pretexte ca... nu se poate, inseamna ca nu a fost vandut. In registrul agricol cine figureaza? A fost intabulat vreodata? Cine este in CF?

Nu exista contract de vânzare-cumpărare întocmit la notar.Ei susțin ca au o hârtie întocmita de mâna între ei și bunici,nici o alta dovada a tranzacției.In registrul agricol,CF totul figurează pe noi.