avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În ce termen poate fi dezbătută o moștenire? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În ce termen poate fi dezbătută o moștenire? Tatăl meu a ...

În ce termen poate fi dezbătută o moștenire? Tatăl meu a murit acum 15 ani și sunt singurul moștenitor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În ce termen doriți dvs.
Dacă ați fi dezbătut succesiunea pana la împlinirea a 2 ani de la deces, ați fi plătit mai puțin, fiind scutit de impozitul de 1% din valoarea masei succesorale.
Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de succesiune - 1 singur mostenitor buna ziua, va rog sa ... Catalinavoinea11 Catalinavoinea11 TAXA DE SUCCESIUNE - 1 SINGUR MOSTENITOR Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie : in cat timp trebuie facuta taxa de succesiune, avand ... (vezi toată discuția)
Mostenire si dezbaterea mostenirii katy-elena katy-elena pe 31 ianuarie 2013 a murit bunica parentala, mostenitori sunt eu si sora-mea, tatal nostru a murit in 1997 si era singur la parinti. ce ar trebui sa facem? ... (vezi toată discuția)
Succesiune mariana55_ro mariana55_ro Buna ziua! santem 2 frati ...mama a murit acum 1 luna .......cand trebuie data declaratia de acceptare succesiune si cand trebuie dezbatuta ? (vezi toată discuția)