Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce putem face? Retrocedare sau...?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce putem face? Retrocedare sau...?

Mama mea locuia cu bunica mea într-o comună. Aveam o casă + curte de 2500mp, când au venit comuniștii și le-au confiscat proprietatea pentru a se construi blocuri.

Pe bunica au despăgubit-o, i-au dat apartament, bani + 1000 mp teren.
Mamei mele i-au oferit un teren de 1500 mp. Atât.

Ce putem face?
Mama dorește să-i fie retrocedat terenul fostei proprietăți, dar acolo sunt construite 3 blocuri, o parcare și o stradă, deci slabbe șanse.

Sunt legi din ultimele decenii care îî pot oferi o șansă la retrocedare?

Mulțumesc
Pt a beneficia de legile din ultimele decenii ar fi trebuit să faca o serie de demersuri,notificare în baza legii 10 / 2000
prin executor judecătoresc,să depună acte etc.Daca aceste demersuri nu au fost făcute atunci acum e tardiv cu aproape 20 de ani.Sunt justitiabili care au făcut aceste demersuri,se judeca dd ani buni si inca nu au rezolvat va dati seama ca în cazul dvs.cand s a stat in pasivitate atata timp nu se poate face nimic..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat