Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bransament contoar electric. Proprietar pacalit. Ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bransament contoar electric. Proprietar pacalit. Ce este de facut?

Bună dimineața!
Prietena mea a avut o speță de ieșire din indiviziune cu fostul concubin. Aveau o casă cumpărată la comun, au făcut investiții, au "îmbrăcat" casa, au pus uși + ferestre termopan, au construit baie + alte investiții. Fosa septică+baia+cămin de apă au rămas pe partea concubinului. Pe partea prietenei mele a rămas contoarul electric, iar stâlpul este la gardul proprietății prietenei mele.
După ce procesul de ieșire din indiviziune s-a terminat, fiecare nou proprietar a intrat în drepturi, prietena mea a fost chemată la notar de acest concubin pentru a-și da acordul ca firul de curent electric al unui nou branșament să treacă 1 metru pe deasupra curții ei, dat fiind poziția stâlpului.
PROBLEMA:
- branșamentul concubinului s-a realizat din contoarul prietenei mele, nu de la stâlp, așa cum s-a convenit la notar. S-au dat găuri, s-au montat țevi groase și albe, totul este inestetic pe partea din față a casei. Contoarul vechi este montat pe peretele casei, lângă ușa de la intrare. S-a montat 4m de țeavă (în care sunt firele electrice) + alte câteva găuri pentru susținerea țevii ăsteia în pereții exteriori. Totul s-a realizat în absența prietenei mele, ea fiind plecată din localitate în momentul montării/ lucrării de branșament.

Prietena mea le-a scris celor de la Electrica, cerând socoteală, iar din răspunsul lor vă semnalez următoarele:

- Pe data de 09.10.2018 - fostul concubin depune cerere la Electrica;
- Pe data de 19.10.2018 - COR MT/MJ - emite aviz tehnic de racordare; (în răspunsul celor de la Electrica scrie - "soluția tehnică prevedea realizarea unui branșament electric nou în circuitul stradal);
- Pe data de 15.01.2019 (vineri) - cei doi s-au dus împreună la notar, unde prietena mea a fost întrebată dacă e de acord ca fostul concubin să se branșeze de la stâlp, iar firul să treacă 1 metru pe deasupra curții ei. Prietena mea a fost de acord, a dat dovadă de bună-credință, notarul a întocmit două acte prin care fiecare a fost întrebat dacă celălalt e de acord să se branșeze (în condițiile în care prietena mea era deja branșată, fiind existent contoarul vechi).
- Pe data de 18.02.2019 (luni) - concubinul, având acordul scris al prietenei ,de la notar, depune o altă cerere la Electrica ]n care solicit[ schimbarea modului de branșare (ca să nu plătească el 3000 lei pentru branșarea de la stâlp): pentru modificare în varianta "separație" din firida de branșament existentă".
- Pe data de 01.03.2019 - COR MT/ JT emite unl alt aviz tehnic de racordare;
- Pe data de 22.04.2019 - se realizează branșamentul în absența prietenei mele.

Practic s-a distrus un întreg proces de ieșire din indiviziune.
Altminteri la ce s-a mai făcut ieșirea din indiviziune, dacă cele două proprietăți sunt legate de țevi și fire?
Ce este de făcut?
Unde se poate adresa prietena mea?

Este o femeie credincioasă, are aproape 70 ani, cu frică de Dumnezeu, nu dorește să facă rău nimănui, dar este necăjită din această pricină.
Silvia1945, utilizator
Noi așteptăm un răspuns din partea dvs.

Ne gândeam să ne adresăm instanței, să solicităm despăgubiri. Practis s-a distrus cu găuri fațada casei, țevile arată urât..
Putem solicita drept despăgubire o parte din terenul din spatele casei deținut de celălalt proprietar?