Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dezvoltator racordare energie electrică imobil credit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dezvoltator racordare energie electrică imobil credit ipotecar

Bună ziua. Suntem în proces de achiziție a unui imobil (casă și curte). A fost achitat avansul, urmând ca restul sumei să fie plătit prin credit ipotecar. Din punct de vedere al uitiltăților, conform antecontractului, imobilul va fi predat racordat la rețeaua de energie electrică. Nu există curent în regim de șantier, dezvoltatorul executând lucrările cu ajutorul unor panouri solare. Imobilul nu este racordat la rețeaua de canalizare (are fosă septică), iar apa va fi asigurată prin puț forat și pompă submersibilă. Problema este că dezvoltatorul solicită achitarea diferenței de bani, în pofida faptului că imobilul nu este încă racordat la energie electrică. Lucrările au fost executate de către firma agreată de Electrica, însă nu se știe când va fi montat contoarul, iar dezvoltatorul afirmă că acest aspect nu este îl privește. Deci, în prezent, imobilul nu este racordat la rețeaua de energie electrică, iar din informațiile noastre, băncile nu acordă credit ipotecar în cazul în care imobilul nu beneficiază de energie electrică în regim de șantier sau nu este racordat la rețeaua de energie electrică. În situația dată, dezvoltatorul este sau nu este responsabil de racordarea imobilului la rețeaua de energie electrică? Există bănci care acordă credit ipotecar pentru achiziționarea de imobile care nu sunt racordate la utilități? Racordarea la rețeaua de energie electrică nu presupune și montarea contoarului? Mulțumesc.
[ link extern ]
E obligat dezvoltatorul sa se branseze la toate utilitatile inainte sa poata vinde.
Nu pot autentifica nici notarii.
[ link extern ]

Legea 7/2020
[ link extern ]
Art 22
h) permiterea utilizării construcţiei numai după admiterea recepţiei la
terminarea lucrărilor şi preluarea construcţiei, având puse în funcţiune şi
recepţionate, de către proprietarul investitor/proprietarul iniţial, toate
branşamentele la utilităţile edilitare corespunzător avizelor furnizorilor de utilităţi
anexă la autorizaţia de construire."
w_v_w_v, utilizator
Buna ziua ! Nu sunt specialist, însă va dau un sfat din propria mea experiența.
In 2019 am cumpărat un apartament și habar nu aveam ca nu are energie electrică și canalizare . Notarul nu a zis nimic, a fost achitat integral cash; au profitat de tinerețea mea și lipsa experienței. Nici pana in momentul de fata nu ne-a branșat la curent, funcționând pe organizare de șantier cu un fir adus de nu știu pe unde fraudulos. După apeluri disperate la avocați, constructorul a plătit bransamentul la curent.. urmând in lunile următoare sa ne lege la curent. Iar fosa .. începe sa se surpe, chemam vidanja de 2 ori pe săptămâna sa o golească, acum ne chinuim din banii noștri sa ne bransam la canalizare.
Deci mare grija, nu mergeți pe încredere :(

Ion Oana M. a scris:

Bună ziua. Suntem în proces de achiziție a unui imobil (casă și curte). A fost achitat avansul, urmând ca restul sumei să fie plătit prin credit ipotecar. Din punct de vedere al uitiltăților, conform antecontractului, imobilul va fi predat racordat la rețeaua de energie electrică. Nu există curent în regim de șantier, dezvoltatorul executând lucrările cu ajutorul unor panouri solare. Imobilul nu este racordat la rețeaua de canalizare (are fosă septică), iar apa va fi asigurată prin puț forat și pompă submersibilă. Problema este că dezvoltatorul solicită achitarea diferenței de bani, în pofida faptului că imobilul nu este încă racordat la energie electrică. Lucrările au fost executate de către firma agreată de Electrica, însă nu se știe când va fi montat contoarul, iar dezvoltatorul afirmă că acest aspect nu este îl privește. Deci, în prezent, imobilul nu este racordat la rețeaua de energie electrică, iar din informațiile noastre, băncile nu acordă credit ipotecar în cazul în care imobilul nu beneficiază de energie electrică în regim de șantier sau nu este racordat la rețeaua de energie electrică. În situația dată, dezvoltatorul este sau nu este responsabil de racordarea imobilului la rețeaua de energie electrică? Există bănci care acordă credit ipotecar pentru achiziționarea de imobile care nu sunt racordate la utilități? Racordarea la rețeaua de energie electrică nu presupune și montarea contoarului? Mulțumesc.