Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Se poate să înființez un PFA, deși la ANAF figurez ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Se poate să înființez un PFA, deși la ANAF figurez pe cazierul ...

Se poate să înființez un PFA, deși la ANAF figurez pe cazierul fiscal cu un srl declarat inactiv din decembrie 2018?
Menționez că funcționez pe contracte de drepturi de autor și nu vreau să radiez încă srl-ul declarat inactiv (declarat inactiv ptc am uitat să depun un bilanț, nici nu am prea avut activitate pe el)
Dacă nu se poate,
este posibil să înființez un alt srl cu aceleași coduri CAEN ca cel declarat inactiv?
Ce îmi doresc este să pot emite facturi, sunt situații în care clienții refuză ctr drepturi de autor, de asemenea nu doresc să plătesc amenzile la ANAF încă, aș aștepta să treacă 3 ani de la declararea inactivității și poate ANAF va radia acest srl.
Nu, atata timp cat aveti cazier pt nedeclararea la timp a actelor contabile nu mai puteti infiinta vreo firma sau forma juridica, inclusiv PFA .
Aduceti SRL-ul la zi care va afecteaza cazierul, depuneti actele lipsa printr-un contabil .

Mare atentie pt amenzi si datorii pt ca nu se vor 'radia' din oficiu ci veti raspunde cu patrimoniul personal pentru datoriile societatii .