Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca vaccinarea are loc intr-o zi de sambata, se poate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca vaccinarea are loc intr-o zi de sambata, se poate lua ziua ...

Daca vaccinarea are loc intr-o zi de sambata, se poate lua ziua libera in orice alta zi urmatoare, de exemplu luni, marti?
Angajatorul mi-a spus ca nu ma incadrez la ziua libera pentru ca vaccinarea nu a avut loc duminica. Nici ITM-ul nu stie foarte clar.
Nu puteti.
ZIUA LIBERA se acorda doar dacă vaccinarea nu a avut loc în urma unui demers al angajatorului. De aceea, ea se acorda la cerere pentru ziua vaccinarii, zi care nu este asimilata zilelor de concediu si este platita ca o zi de lucru normala.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Multumesc.