avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... POPRIRE PENSIE HANDICAP GRAD 1 DE 1600 RON
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

POPRIRE PENSIE HANDICAP GRAD 1 DE 1600 RON

Pensia de handicap a mamei este gradul 1 grav cu asistent personal, pensia de handicap este de 1600 de lei. si de luna aceasta executorii judecatoresti Golt Panat au pus o poprire de 450 de ron pe pensia de handicap a mamei.
Este legal ???
va rog din suflet sa imi raspundeti .
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2019
Bilciu Liviu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 22:04, 23 Ianuarie 2019
Nu există pensie de handicap de 1.600 lei. În realitate nu există pensie de handicap.

Persoanele cu dizabilități primesc o INDEMNIZAȚIE de handicap, în funcție de încadrare astfel:

500 lei indemnizație de handicap gradul GRAV;
375 lei indemnizație de handicap gradul ACCENTUAT;
60 lei indemnizație de handicap gradul MEDIU;
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2019
Dapix, utilizator
peste grav este indemnizatie de handicap gradul Grav + insotitor si amandoua fac 1600 de ron.
Pe indemnizatia de handicap se poate pune poprire ?
se incadreaza in gradul de handicap urmatoarele: usor, mediu, accentuat, grav si grav cu asistent personal. am citit din certificatul de incadrare in gradul de handicap. deci sunt 5 categorii
Pe indemnizația de 500 lei pentru handicap grav nu se poate pune poprire. Însă pe venitul asistentului personal se poate pune poprire de 33% pentru o executare silită și de maxim 50% pentru mai multe popriri de la mai mulți creditori.

Indemnizația de 500 lei handicap grav trebuie să o primească integral. Restul reprezintă salariu pentru însoțitor, și venitul salarial se poprește.

Cum primește indemnizația, prin mandat poștal, sau prin cont bancar`? Prin mandat poștal sigur 100% nu i se poate pune poprire, dar prin cont bancar se poate întâmpla poprirea banilor, deoarece executorul judecătoresc sau ANAF-ul pot bloca contul.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2019
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, ajutați-mă va rog cu o problema. am fratele grad ... roox_me roox_me Bună ziua, Ajutați-mă va rog cu o problema. Am fratele grad 1 de handicap. El are ajutorul de 500 de Ron, indemnizația de handicap de 1300( este pe ... (vezi toată discuția)
Despre indemnizația handicap costel01 costel01 Buna seara. As vrea sa stiu indemnizația minima de handicap,în luna ianuarie v-a fi tot 640 ron ?va multumesc anticipat. O seara buna (vezi toată discuția)
Pot să măresc pensia ? Amuntencei Amuntencei Salut, sunt un om cu dizabilități și aș vrea să știu dacă pot mări pensia de handicap de gradul 1 ? (vezi toată discuția)