Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... POPRIRE PENSIE HANDICAP GRAD 1 DE 1600 RON
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

POPRIRE PENSIE HANDICAP GRAD 1 DE 1600 RON

Pensia de handicap a mamei este gradul 1 grav cu asistent personal, pensia de handicap este de 1600 de lei. si de luna aceasta executorii judecatoresti Golt Panat au pus o poprire de 450 de ron pe pensia de handicap a mamei.
Este legal ???
va rog din suflet sa imi raspundeti .
Bilciu Liviu, utilizator
Nu există pensie de handicap de 1.600 lei. În realitate nu există pensie de handicap.

Persoanele cu dizabilități primesc o INDEMNIZAȚIE de handicap, în funcție de încadrare astfel:

500 lei indemnizație de handicap gradul GRAV;
375 lei indemnizație de handicap gradul ACCENTUAT;
60 lei indemnizație de handicap gradul MEDIU;
Dapix, utilizator
peste grav este indemnizatie de handicap gradul Grav + insotitor si amandoua fac 1600 de ron.
Pe indemnizatia de handicap se poate pune poprire ?
se incadreaza in gradul de handicap urmatoarele: usor, mediu, accentuat, grav si grav cu asistent personal. am citit din certificatul de incadrare in gradul de handicap. deci sunt 5 categorii
Pe indemnizația de 500 lei pentru handicap grav nu se poate pune poprire. Însă pe venitul asistentului personal se poate pune poprire de 33% pentru o executare silită și de maxim 50% pentru mai multe popriri de la mai mulți creditori.

Indemnizația de 500 lei handicap grav trebuie să o primească integral. Restul reprezintă salariu pentru însoțitor, și venitul salarial se poprește.

Cum primește indemnizația, prin mandat poștal, sau prin cont bancar`? Prin mandat poștal sigur 100% nu i se poate pune poprire, dar prin cont bancar se poate întâmpla poprirea banilor, deoarece executorul judecătoresc sau ANAF-ul pot bloca contul.
Dapix, utilizator