Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara ! Se poate sa cumpăr un imobil cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara ! Se poate sa cumpăr un imobil cu buletinul provizoriu? ...

Buna seara ! Se poate sa cumpăr un imobil cu buletinul provizoriu?
Daca este in perioada de valabilitate, puteti achizitiona un imobil.
Mulțumesc ! La notar mi au spus ca nu se poate. Cand mi am eliberat C.I provizoriu cei de acolo mi au spus ca pot sa fac orice doar sa nu plec din țara. Nu știam ce sa mai cred
Mergeti la un alt birou notarial.
art 12 al 3 din OUG 97/2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români, astfel cum a fost modificata prin Legea 162/2020, prevede ca:
(3) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea de identitate simplă, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.