Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... As vrea sa stiu daca ziua libera acordata pe baza ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

As vrea sa stiu daca ziua libera acordata pe baza adeverintei ...

As vrea sa stiu daca ziua libera acordata pe baza adeverintei de vaccinare se poate lua doar in ziua vaccinarii sau si ulterior, conform Legii 55/2020 art.21 lit a. ?
Buna ziua, puteti sa o luati si ulterior, caz in care va trebui sa va consultati cu angajatorul pentru a nu perturba activitatea companiei. Mai jos articolul din Lege care permite acest lucru:

art. 21 indice 1, pct. 6 din Legea 55/2020 - Pentru a nu afecta semnificativ activitatea angajatorului, angajații au obligația de a informa angajatorul cu privire la opțiunile de programare a zilelor libere pe care urmează să le solicite în temeiul prezentului articol, în vederea asigurării în condiții optime a funcționării activității acestuia.