Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Sunt funcționar public în cadrul unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Sunt funcționar public în cadrul unei primării ...

Bună ziua! Sunt funcționar public în cadrul unei primării , lucrez că și polițist local și doresc să-mi dau demisia deoarece am intrat într-un alt sistem de stat militar. Codul administrativ prevede 30 de zile din momentul înaintării cererii de demisie. Acele zile sunt calendaristice sau lucrătoare? Este ceva model tipizat pentru demisie? Va rog să mă sfătuiți și cum sa procedez in aceasta situație.! Va mulțumesc !
Demisia produce efecte juridice la 30 de zile calendaristice de la înregistrare.

Nu exista tipizat .

D E M I S I E
Subsemnatul (a) _______________________________________, salariat la ___________________________________, în funcţia de ____________________, vă rog să luaţi act de demisia mea, urmând să încetez activitatea la data de
________________.
Perioada de timp dintre prezenta notificare şi data încetării activităţii reprezintă preavizul de 30 de zile calendaristice prevăzut în art.522 Cod Administrativ.

Data

Semnatura