avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cu pret extrem de mic si fara dovada ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cu pret extrem de mic si fara dovada platii . Se poate face plangere la ANAF si se poate desfiinta contractul?

Tatal vinde unuia dintre copii o casa si s-a perfectat un contract de vanzare -cumparare , la Notar , pretul fiind mult diminuat iar cumparatoarul nu a platit niciun pret si nu se face dovada platii afirmandu-*se doar ca a platit pretul.
Se poate face plangere la ANAF pentru diminuarea pretului si contractul poate fi desfiintat ? Multumesc Frumos !!!
Respect domnilor !!!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 08:57, 14 August 2021
Nu are ANAF nicio legătură cu asta.

Tatăl trăiește? Dacă da, din câte știu (dacă greșesc mă va corecta cineva) acum nu se poate face nimic. Doar după ce tatăl va deceda pot încerca ceilalți moștenitori să obțină, de la fratele care are acum casa, jumătate din cât li s-ar fi cuvenit dacă nu era acest contract.
Asta în caz că nu mai este nimic de moștenit. Dacă mai rămâne moștenire și pentru ei nu prea mai au ce face.
Este pretul extrem de diminuat pentru a se sustrage de la plata taxelor....Are treba si ANAF
Reclamați dacă aveți convingerea că se poate întâmpla ceva.

DenisRif a scris:

Este pretul extrem de diminuat pentru a se sustrage de la plata taxelor....Are treba si ANAF


Care taxe?
Ca din 2017, nu se mai plătește impozit pe prețul vânzării, decât dacă tranzacția depășește 450.000 lei.
Ultima modificare: Vineri, 13 August 2021
raluk0207, utilizator
Doamna este vorba de valoarea de impozitare si apoi valoarea imobilului fiind vorba de un duplex in zona buna este de minim 100000 de euro....
Apoi e vorba de taxe notariale ......!!!
E de discutat
Ultima modificare: Vineri, 13 August 2021
DenisRif, utilizator

Alte discuții în legătură

Impozit platit la vinzarea terenului si casei 1dragon6 1dragon6 in 2006 am mostenit de la mama o cota parte casa si teren cu tatal fiind celalalt proprietar. La inceputul lui mai 2018 am mostenit restul prin decesul ... (vezi toată discuția)
Doua contracte de vanzare-cumparare, un singur apartament vishy88 vishy88 Buna ziua, Dorim sa cumparam un apartament. Sunt doi proprietari dupa succesiune, cu cota parte 1/2. Proprietarii au propus sa facem doua contracte de vanzare ... (vezi toată discuția)
Vanzare,taxe si alte cheltuieli kike kike Am mostenit o casa .Am facut proces de iesire din indiviziune,am despagubit partile.Acum asteptam sa iasa intabularea.Intrebarea mea este:ce taxe trebuiesc ... (vezi toată discuția)