Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cu pret extrem de mic si fara dovada ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cu pret extrem de mic si fara dovada platii . Se poate face plangere la ANAF si se poate desfiinta contractul?

Tatal vinde unuia dintre copii o casa si s-a perfectat un contract de vanzare -cumparare , la Notar , pretul fiind mult diminuat iar cumparatoarul nu a platit niciun pret si nu se face dovada platii afirmandu-*se doar ca a platit pretul.
Se poate face plangere la ANAF pentru diminuarea pretului si contractul poate fi desfiintat ? Multumesc Frumos !!!
Respect domnilor !!!
Nu are ANAF nicio legătură cu asta.

Tatăl trăiește? Dacă da, din câte știu (dacă greșesc mă va corecta cineva) acum nu se poate face nimic. Doar după ce tatăl va deceda pot încerca ceilalți moștenitori să obțină, de la fratele care are acum casa, jumătate din cât li s-ar fi cuvenit dacă nu era acest contract.
Asta în caz că nu mai este nimic de moștenit. Dacă mai rămâne moștenire și pentru ei nu prea mai au ce face.
Este pretul extrem de diminuat pentru a se sustrage de la plata taxelor....Are treba si ANAF
Reclamați dacă aveți convingerea că se poate întâmpla ceva.

DenisRif a scris:

Este pretul extrem de diminuat pentru a se sustrage de la plata taxelor....Are treba si ANAF

Care taxe?
Ca din 2017, nu se mai plătește impozit pe prețul vânzării, decât dacă tranzacția depășește 450.000 lei.
raluk0207, utilizator
Doamna este vorba de valoarea de impozitare si apoi valoarea imobilului fiind vorba de un duplex in zona buna este de minim 100000 de euro....
Apoi e vorba de taxe notariale ......!!!
E de discutat
DenisRif, utilizator