Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit plătit. Bună ziua! Sunt moștenitorul unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit plătit. Bună ziua! Sunt moștenitorul unei suprafețe de teren care ...

Bună ziua! Sunt moștenitorul unei suprafețe de teren care acum am aflat că a fost trecut la comuna vecină de mai mulți ani, fără să fie înștiințat tatăl meu. Terenul a fost și este în arendă la o asociatie care a plătit impozitul. Am primit o înștiințare de la primaria unde e terenul acum, ca am de plată o sumă mare. Cum ar trebui să procedez? Vă mulțumesc!
Cereti de la arendas o copie de pe chitanta de plata a impozitului. Notificati primaria care v-a trimis instiintarea de plata si anexati copia de pe chitanta.
Trebuia vazuta perioada pentru care nu a fost platit impozitul.
Mulțumesc! Problema e că cei care mi-au trimis notificare vor să plătesc la ei din urmă și să dau în judecată primaria de domiciliu, unde am plătit pt recuperarea sumei.
Puteti cere primariei unde ati platit dvs. impozitul, in scris, cu nr. de inregistrare/ data, sa trimita banii daca respectiva primarie nu a instiintat proprietarul ca terenul a fost anexat la alt judet. Documentul prin care s-a trasferat terenul ar trebui sa fie si in posesia proprietarului.
Daca exista document scris prin care s-a facut transferul de teren de la o primarie la alta, cine a incasat fara sa aiba acest drept, in mod normal trebuie sa transfere si banii.
Sa dea in judecata primaria care va cere sa platiti, primaria care a incasat impozitul pe teren, nejustificat.
Mulțumesc, voi încerca varianta dvs!