Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, pe luna iulie am avut concediu prenatal, am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, pe luna iulie am avut concediu prenatal, am o neclaritate ...

Buna ziua, pe luna iulie am avut concediu prenatal, am o neclaritate privind modul de calcul.
Se face media pe ultimile 6 luni din venitul brut (cel din contract) sau din venitul brut realizat (norma de hrana, sporuri)?in ultimile 6 luni am avut zile lucrate, concediu de odihna,concediu medical,pentru media zilelor ce se ia in calcul? Se aplica 85% din brut si se retine 25% din salariu mediu pe economie? Daca se poate in cadrul raspunsului sa imi precizati si prevederile legale. Multumesc,
Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

In speta, se ia in calcul salariul, indemnizatia CO , respectiv indemnizatie de concediu medical ( art.10 din OUG 158/2005)

Se retine:
CAS – cota este 25% din indemnizația brută (art. 139, alin. 1, litera o din Codul Fiscal,)
Impozit (10%) nu se suporta impozit pentru certificatele medicale care au unul dintre codurile: 08, 09; 15, 91, insa pentru restul codurilor se suporta.
Prin venit brut va referiti la venitul ce include norma de hrana si sporuri? Tot nu imi este clar legat de media zilelor lucrate ( daca in mai am avut 5 co, 10 medical si diferenta au fost zile lucratoare pentru medie cum se calculeaza ?) Iar cas25% se aplica la sal mediu pe tara? Multumesc
Intr-adevar, venitul ce include norma de hrana si sporuri.

Modul de calcul il regasiti in art.61 si urm. din Normele de aplicare a OUG 158/2005
[ link extern ]