Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Informatii privind \"lipirea\" a doua apartamente
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Informatii privind "lipirea" a doua apartamente

Buna ziua,
Va rog sa ma ma ajutati intr-o dilema pe care o avem. Pe scurt, locuim la bloc intr-un apartament cu 2 camere si intentionam sa ne mutam intr-un apartament cu 3 sau 4 camere deoarece de ceva timp nu mai suntem doar doi in casa. Bun, acum a aparut posibilitatea sa cunparam apartamentul vecin, care este identic cu al nostru, dispus "in oglinda", unul de altul (holuri lipite, debaralele de pe hol sunt "spate in spate"). Practic ma gandeam sa il cunpar si sa fac o "usa" de acces din unul in altul, peretele fiind unul de maxim 10 cm si nu este structura de rezistenta.
As vrea sa stiu daca, legal, am voie sa fac asta, care ar fi dezavantajele unei asemenea acțiuni.
Multumesc!

cu autorizatie, aveti voie ca doar va apartin ambele apartamente
insa trebuie ca cineva in masura sa spuna daca acel perete este sau nu de rezistenta si daca poate fi daramat fara a afecta structura
In situatia in care intentionati modificari fata de proiectul initial al imobilului de locuit in comun,obligatoriu este necesar sa realizati proiect tehnic,sa solicitati eliberarea de autorizatie de constructie si certificat de urbanism care sa fie consemnate in cartea tehnica a imobilului de locuit in comun