Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Trecere spatiu comercial de pe firma pe persoana ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Trecere spatiu comercial de pe firma pe persoana fizica prin reducere capital social

Buna ziua,
Apelez la dumneavoastra pentru a ma ajuta cu informatii despre trecerea unui spatiu comercial de pe societate comerciala pe persoana fizica (asociati ai firmei).

Pe scurt:
Un SRL, platitor de TVA, fara angajati, doar administrator, regim de impozit pe cifra de afaceri, 3 %. capital social 100.000 lei. 2 asociati cu parti egale.
Detine 3 spatii comerciale in proprietate, spatiul 1 achizitionat in 1992. spatiul 2 achizitionat in 2000.

Intrucat ativitatea firmei a fost redusa mult, si se pare ca se indreapta spre lichidare, doresc sa scot 2 dintre spatiile comerciale de pe firma si sa le trec pe pesoana fizica, pe numele asociatilor.

Pot face acest lucru prin reducerea capitalului social?
Iau in considerare si varianta retragerii complete a unuia dintre asociati. Ma puteti va rog lamuri cu privire la optiunile enumerate. Sau eventual alte variante?

Multumesc frumos.

PS. Avem cotabil, insa abia e in masura sa tina contabilitatea primara, Va trebui sa cautam un contabil cu expertiza in acest fel de situatie.

grandanat, utilizator