Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer spatiu comercial de pe firma pe persoana ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer spatiu comercial de pe firma pe persoana fizica

Bine v-am gasit.
Detin un un spatiu comercial pe firma si as vrea sa-l transfer pe persoana fizica, pe numele meu, asociat la firma, sau pe numele fiului.
Spatiul a fost achizitionat acum mai bine de 20 de ani si acum este inchiriat. Ce modalitati as avea la dispozitie si ce costuri implica operatiunea, in mare?

Multumesc!
grandanat, utilizator
Buna ziua,

Spatiul comercial banuiesc ca este in fapt o constructie, cladire sau ceva de genul asta, receptionat si declarat la fisc, inregistrat in contabilitate.

Singura varianta pentru trecerea din proprietatea firmei in proprietatea dvs. sau a fiului, este vanzarea la pretul pietei, cu factura si contract.