Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua Revin cu detalii suplimentare despre ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua Revin cu detalii suplimentare despre chestiunea indicelui ...

Bună ziua
Revin cu detalii suplimentare
despre chestiunea indicelui de corecție a pensiei .
Începând cu data de 1.09.2015 am beneficiat de o pensie de invaliditate gradul 2, pensie de care beneficiez inclusiv acum.
În același timp am desfășurat o activitate de 4ore conform legii, activitate pe care o desfășor și astăzi ,
activitate pe care o voi desfășura în continuare până în luna august a acestui an, când pot beneficia de pensie de limită de vârstă.
Cu ce indice de corecție se va calcula pensia de limită de vârstă, in condițiile in care in 2015 a fost 1.07 , acum fiind 1,41.
La ce face referire decizia 702 din 31.10.2019 , publicată pe 10.02.2020 in monitorul oficial.
Mulțumesc.

Presupun ca e o eroare de tastare , daca aveti pensie de invaliditate de grad 2 NU aveti dreptul sa desfasurati activitate 4 ore , avand capacitatea de munca pierduta total . Probabil aveti gradul 3 , doar aceasta e cu drept de munca . Decizia CCR 702/2019 , publicata in MO in 10.02.2020 , face referire la pensionarii care au obtinut pensia de invaliditate pe Legea 19/2000 ( care nu prevedea nici un indice de corectie ) , si au trecut la pensia de varsta pe Legea 263/2010 . In schimb , am gasit Decizia nr 70/2021 a ICCJ pentru dezlegarea unor chestiuni de drept , care spune , dupa “ In numele legii DECIDE “ : “ ... In interpretarea si aplicarea dispozitiilor art 170 alin . 3 din Legea 263/2010 ( nota mea - cel care vorbeste despre cum se aplica indicele de corectie ) , data acordarii indicelui de corectie este cea la care stabilirea pensiei a avut loc pentru prima oara in conditiile Legii 263/2010 , chiar daca aceasta este anterioara zilei de 10 februarie 2020 ...” Pensia dv. , chiar daca e de invaliditate , este tot o pensie , si e obtinuta pe Legea 263/2010 . Deci , ramaneti cu indicele de corectie aplicat la deschiderea initiala a drepturilor de pensie , in 2015 - 1,07 .
CHKa, utilizator
Să înțeleg că nu există nicio posibilitate de a trece la indice de corecție 1,41 , nici dacă aș renunța acum la această pensie până la pensionarea la limită de vârstă?
Dupa parerea mea , nu , dar n-ar strica o intrebare la Casa de Pensii ... Legea vorbeste de inscrierea initiala la pensie , nu stiu cum ar trebui interpretata aceasta sintagma in conditiile pe care le aveti in vedere .
CHKa, utilizator
Nu eista nicio varianta de trecere de la indicele de 1,07, la cel de 1,41.
Daca deschideti actiune in instanta pana la hotararea definitiva indicele de corectie va disparea din legislatia pensiilor publice.
Carp Mircea, utilizator
Bună dimineața
Decizia 702 din 31.10.2019 publicată în monitorul oficial al României 96 din 10.02.2020 spune că sintagma "la înscrierea inițială la pensie" cu privire la pensia de invaliditate,este neconstituționala.