Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Fie un bloc de 3 etaje, cu 3 apartamente pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Fie un bloc de 3 etaje, cu 3 apartamente pe etaj; ...

Buna ziua,
Fie un bloc de 3 etaje, cu 3 apartamente pe etaj; fatada de EST, la fiecare etaj, este ocupata de un apartament; blocul este administrat de o Asociatie de proprietari.
1. Puteti sa imi spunet unde gasesc definitia fatadei unui bloc? adica, ferestrele apartamentelor, fac parte din fatada? sau, sticla din care este construita fatada, face parte din fatada? sau, sticla de nevada de la fatada (de ex. fatada de EST), care este pe post de iluminator in apartamente, face parte din fatada? sau, orice material din care este construita o fatada (in afara de beton, bca, caramida), face parte din fatada?
2. fatada de la fiecare etaj, de la fatada de EST, ii apartine unui apartament; fatada de la un apartament este parte comuna sau parte individuala? adica, aceasta fatada este in raspunderea Asociatiei sau este in raspunderea proprietarul apartamentului respectiv?
3. Fatadele de Nord, Sud, Vest apartin, pe fiecare etaj, la 2 apartamente; aceste fatade sunt proprietate comuna sau sunt parte coproprietari ai celor 2 apartamente? adica, aceste fatade sunt in raspunderea Asociatiei sau in raspunderea celor 2 coproprietari?

Va multumesc,
Dan
Exteriorul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna-indiferent de amplasare,pozitia geografica sau din ce material este edificata constructia sau ansamblul
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu,respectiv cale de acces,scari,subsol tehnic,terasa,acoperis,uscatorii,ghene gunoi, exteriorul imobilului
Fatada imobilului de locuit in comun,indiferent de orientarea geografica reprezinta parte comuna si intra in responsabilitatea exclusiva asociatiei de proprietari sa asigure administrarea si asigurarea starii tehnice a acesteia
Mii de multumiri pentru promtitudine si pentru claritatea raspunsului.
Dan