Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal ca o angajata venita de 1 luna din crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal ca o angajata venita de 1 luna din crestere si ingrijire ...

Este legal ca o angajata venita de 1 luna din crestere si ingrijire copil sa isi ia concediu de odihna 7 zile + medical?
Nu se aplica calcul conform careia concediul de odihna se ia proporţionat cu timpul efectiv lucrat?
Codul muncii :
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Intr-adevar, CO se acorda proportional cu perioada lucrata, insa nimic nu-l impiedica pe angajator sa aprobe si un numar de zile de CO mai mare in avans.