avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal ca o angajata venita de 1 luna din crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal ca o angajata venita de 1 luna din crestere si ingrijire ...

Este legal ca o angajata venita de 1 luna din crestere si ingrijire copil sa isi ia concediu de odihna 7 zile + medical?
Nu se aplica calcul conform careia concediul de odihna se ia proporţionat cu timpul efectiv lucrat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:39, 24 August 2021
Codul muncii :
Art. 144
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Intr-adevar, CO se acorda proportional cu perioada lucrata, insa nimic nu-l impiedica pe angajator sa aprobe si un numar de zile de CO mai mare in avans.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am o intrebare la dvs , un angajat la inceput are ... CrissJohn CrissJohn Buna ziua, am o intrebare la dvs , Un angajat la inceput are dreptul sa -si ia concediul de odihna normal sau in funcție de lunile lucrate? Multumesc ... (vezi toată discuția)
Bună ziua!după cât timp de la angajare beneficiezi de concediul ... AdrianaRAR AdrianaRAR Bună ziua!după cât timp de la angajare beneficiezi de concediul de odihna? (vezi toată discuția)
Concediu de odihna AlexMti AlexMti Buna seara! As dori sa stiu daca imi pot lua concediul de odihna. Sunt angajat de 3 luni, iar managerul mi-a spus ca nu imi pot lua concediul deoarece sunt ... (vezi toată discuția)