Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... O persoana care este delegata din Germania la un ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

O persoana care este delegata din Germania la un angajator roman, ...

O persoana care este delegata din Germania la un angajator roman, timp de 1 luna ce obligații atrage pentru angajatorul roman?
Trebuie ca angajatorul roman sa ii facă analize de medicina muncii, sa ii facă instructaj ssm și fise aferente?
Ce alte obligații are?
Instruirea in domeniul ssm si psi-su este obligatorie.
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 82 (1) Pentru persoanele aflate in intreprindere si/sau unitate cu permisiunea angajatorului, cu exceptia altor
participanti la procesul de munca, asa cum sunt definiti potrivit art. 5 lit. c) din lege, angajatorul stabileste, prin
regulamentul intern sau prin regulamentul de organizare si functionare, durata instruirii si reguli privind instruirea si
insotirea acestora in intreprindere si/sau unitate.
(2) Pentru lucratorii din intreprinderi si/sau unitati din exterior care desfasoara activitati pe baza de contract de
prestari de servicii, angajatorul beneficiar al serviciilor va asigura instruirea lucratorilor respectivi privind activitatile
specifice intreprinderii si/sau unitatii respective, riscurile pentru securitatea si sanatatea lor, precum si masurile si
activitatile de prevenire si protectie la nivelul intreprinderii si/sau unitatii, in general.
(3) Instruirea prevazuta la alin. (1) si (2) se consemneaza in fisa de instruire colectiva, conform modelului prezentat
in anexa nr. 12.
(4) Fisa de instruire colectiva se intocmeste in doua exemplare, din care un exemplar se va pastra de catre
angajator/lucrator desemnat/serviciu intern de prevenire si protectie care a efectuat instruirea si un exemplar se
pastreaza de catre angajatorul lucratorilor instruiti sau, in cazul vizitatorilor, de catre conducatorul grupului.
(5) Reprezentantii autoritatilor competente cu atributii de control vor fi insotiti de catre un reprezentant desemnat de
catre angajator, fara a se intocmi fisa de instruire.
Din punct de vedere medical, lucratorul detasat este bine sa detina o nota scrisa de la firma, cu referire la eventuale interdictii medicale pentru a se avea in vedere in caz de necesitate.
NORME METODOLOGICE de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006

ART. 83
Instruirea introductiv-generala se face:
a) la angajarea lucratorilor definiti conform art. 5 lit. a) din lege;
b) lucratorilor detasati de la o intreprindere si/sau unitate la alta;
c) lucratorilor delegati de la o intreprindere si/sau unitate la alta;
d) lucratorului pus la dispozitie de catre un agent de munca temporar.
ART. 90
(1) Instruirea la locul de munca se face dupa instruirea introductiv-generala si are ca scop prezentarea riscurilor pentru securitate si sanatate in munca, precum si masurile si activitatile de prevenire si protectie la nivelul fiecarui loc de munca, post de lucru si/sau fiecarei functii exercitate.
(2) Instruirea la locul de munca se face tuturor lucratorilor prevazuti la art. 83, inclusiv la schimbarea locului de munca in cadrul intreprinderii si/sau al unitatii.
inspectorSSM, utilizator
Și alte aspecte ce trebuie aplicate jn afara de cele de ssm sunt?
De dreptul.muncii,ma refer
Se face si instruirea pe linie de PSI-SU.
In functie de contractul incheiat intre firme, lucratorul se doteaza cu echipament individual de protectie si materiale igeinico-sanitare.