Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca am avut o firma cu 6 angajati, dar in perioada se ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca am avut o firma cu 6 angajati, dar in perioada se stare ...

Daca am avut o firma cu 6 angajati, dar in perioada se stare de urgenta activitatea a fost inchisa si salariatii au beneficiat de somaj tehic, imi pot inchide firma si salariatii sa ii concediez? Dupa ce am reluat activitatea nu am mai avut profit si nici vanzari sa imi pot sustine activitatea! Sunt obligata sa dau eu banii la somaj innapoi?
Da,se poate inchide firma si salariatii sa ii concediati.
Fără a da banii la șomaj înapoi, pentru că 3 dintre angajați nu și au găsit de lucru și au mers la AJOFM să își facă dosar pentru șomaj. Cei de la AJOFM m-au sunat să îmi spună ca angajații trebuie să își dea demisia, nu trebuie concediați și că va trebui să dau banii pe șomajul tehnic înapoi.
art. 53^1 alin. (19) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii: Angajatorii nu pot desființa locurile de muncă ocupate de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost suspendate în temeiul art. 52 alin. (1) lit. c) sau f), pe o perioadă cel puțin egală cu perioada suspendării pentru care au beneficiat, pentru acești salariați, de plata indemnizațiilor prevăzute la alin. (1) din bugetul asigurărilor sociale pentru șomaj.

Text de lege in vigoare de la 27 decembrie 2020.

In speta , cat au stat cei 3 salariati in somaj tehnic?
Cât au ținut restricțiile, au stat în șomaj tehnic până Guvernul ne a dat voie să ne reluăm activitatea, după firma am încercat o lună, nu a mers și am decis să o închidem!
Nu desființez posturile, închid totul!

Cornel Vasile a scris:

art. 53^1 alin. (19) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii: Angajatorii nu pot desființa locurile de muncă ocupate de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost suspendate în temeiul art. 52 alin. (1) lit. c) sau f), pe o perioadă cel puțin egală cu perioada suspendării pentru care au beneficiat, pentru acești salariați, de plata indemnizațiilor prevăzute la alin. (1) din bugetul asigurărilor sociale pentru șomaj.

Text de lege in vigoare de la 27 decembrie 2020.

In speta , cat au stat cei 3 salariati in somaj tehnic?