avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conform Legii 298/24.12.2020 care modifica Codul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conform Legii 298/24.12.2020 care modifica Codul muncii: "(19) ...

Conform Legii 298/24.12.2020 care modifica Codul muncii: "(19) Angajatorii nu pot desfiinţa locurile de muncă ocupate de persoanele ale căror contracte individuale de muncă au fost suspendate în temeiul art. 52 alin. (1) lit. c) sau f), pe o perioadă cel puţin egală cu perioada suspendării pentru care au beneficiat, pentru aceşti salariaţi, de plata indemnizaţiilor prevăzute la alin. (1) din bugetul asigurărilor sociale pentru şomaj."
Eu am un salariat care a fost in somaj tehnic pe perioada 01.04.2020-02.06.2020 si 24.11.2020-pana in prezent
Se aplica aceasta restrictie si pentru perioada 01.04.2020-02.06.2020? Adica daca as vrea sa il concediez, ar trebui sa il las sa lucreze 4 luni (cele doua perioade insumate) si apoi sa il concediez? Multumesc
Cel mai recent răspuns: office@fincontablupea.ro , utilizator 20:05, 27 Ianuarie 2021
Somajul tehnic a fost suportat de catre stat ?
da
In opinia mea, termenul (perioadă cel puţin egală cu perioada suspendării pentru care au beneficiat), incepe sa curga de la terminarea somajului tehnic.
Multumesc pentru raspuns. Intre timp am sunat la Ajofm la juridic si mi-a spus ca nu se aplica aceasta restrictie de a nu putea desfiinta locul de munca celor ce au luat indemnizatie pana in prezent conf Oug 30. Adica il pot chema la munca, ii dau notificarea de concediere si dupa trecerea preavizului de 20 zile lucr il pot concedia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am avut o firma cu 6 angajati, dar in perioada se stare ... UElena UElena Daca am avut o firma cu 6 angajati, dar in perioada se stare de urgenta activitatea a fost inchisa si salariatii au beneficiat de somaj tehic, imi pot inchide ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic steef steef Incepind cu 01.04.2020 se pot depune la ajofm cererile pt somajul tehnic al angajatilor. Pentru a depune cererile aferente perioadei 16-31 martie trebuia ca ... (vezi toată discuția)
Concediere individuala,obligatiile angajatorului ContSters53513 ContSters53513 Buna ziua, As dori sa aflu cum as putea sa concediez pe cineva motivand cu desfiintarea postului ca urmare a dificultatilor economice?Ce documente imi ... (vezi toată discuția)