Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa deschid o afacere pe domeniul de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa deschid o afacere pe domeniul de entertainment.

Doresc sa deschid o afacere pe domeniul de entertainment, pentru a nu imi face griji ca voi fi raid-uit de fainii de la anaf pentru taxe pe banii din donatii din streaming sau concertele cu trupa. In aceiasi idee o sa vreau sa incep sa si creez varii trinchetele personalizate pe care ulterior sa le comercializez. Care ar trebuii sa fie extensia firmei? Sa raman la idea de persoana fizica autorizata? Sau sa trec la societate comerciala?
george-neagu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

PFA
Plătești impozit pe venitul net (venit minus cheltuieli) de 10%. Acesta poate fi achitat în sistem real sau la normă de venit.
Dacă venitul net lunar este egal cu sau depășește salariul minim pe economie (2300 lei în 2021), plătești contribuțiile sociale calculate la salariul minim pe economie (contribuțiile pentru anul 2021 sunt: pensie 25% și sănătate 10%).
Poți scoate banii din firmă oricând, fără să plătești impozit
Contabilitatea este destul de simplă și se depune o singură declarație pe an (declarația unică).
SRL
Plătești impozit pe venit (pe cifra de afaceri) de 1% dacă ai cel puțin un angajat și 3% dacă nu ai niciun angajat.
Plătești impozit pe profit (venit minus cheltuieli) de 16% abia atunci când ai o cifră de afaceri de 1.000.000 EUR/an.
Poți fi angajat la tine în firmă (și plătești astfel contribuțiile sociale, de sănătate, etc.), însă acest lucru nu este obligatoriu.
Nu poți scoate banii (adică profitul obținut) din firmă oricând, ci doar trimestrial sau anual. Profitul distribuit asociaților se impozitează cu 5%.
Ai nevoie de un contabil care să țină evidența veniturilor și cheltuielilor, salariaților, și care să întocmească și să depună declarațiile fiscale.

Respectati normele GDPR.